Teema: teadus

EFAK – XIX Eesti filosoofia aastakonverents Tartus
Filosoofia osakond korraldab 29.–30. augustil Tartus järjekorras üheksateistkümnenda Eesti filosoofia aastakonverentsi (EFAK).
20. mai 2024 koostööteadus
Lona Päll kaitseb doktoritööd „Bridging the Disconnections: An Ecosemiotic Approach to Place-Lore in Environmental Conflict Communication“
31. märtsil kell 10.15 kaitseb Lona Päll semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „Bridging the Disconnections: An Ecosemiotic Approach to Place-Lore in Environmental Conflict Communication” („Semiootiliste ühenduste taastamine: ökosemiootiline vaade kohapärimuse rollile keskkonnakonfliktides”).
10. veebruar 2025 teadusühiskonnale
Vanaaja teemaline talvekool toob kokku doktorandid ja magistrandid
21.-22. veebruaril toimub Lossi 3 õppehoones talvekool vanaajaga tegelevatele doktorantidele ja magistrantidele. Talvekool on konverentsi vormis, kus osalejad teevad oma uurimisteema kohta ettekande ning saavad kaaslastelt ja juhendajatelt tagasisidet ning kommentaare.
05. veebruar 2025 teadus
Ilmus Acta Semiotica Estica XXI
Acta Semiotica Estica XXI number tähistab 60 aasta möödumist Tartu semiootika suvekoolide sünnist. Ajakirja koostasid ja toimetasid Silvi Salupere, Ott Puumeister, Daniel Tamm ja Eve Randpere.
04. veebruar 2025 teadusühiskonnale
Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele
Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna dekanaadi ja kestliku arengu keskuse eestvedamisel on valminud teadlastele mõeldud juhendmaterjal selle kohta, kuidas teha teadusaladevahelist ja -ülest uurimistööd.
16. detsember 2024 koostööteadus
Uku Tooming peab venia legendi loengu „Kujutlus kui hoiakute kujundaja“
11. veebruaril algusega kell 14.15, Jakobi 2–114, peab teoreetilise filosoofia kaasprofessori kohta taotlev Uku Tooming venia legendi loengu kujutlusest kui hoiakute kujundajast. Loengut saab reaalajas jälgida ka Zoomi vahendusel.
28. jaanuar 2025 teadusühiskonnale
Filosoofide uus projekt uurib kujutlusvõimet ja selle rolle ning rakendamist erinevates eluvaldkondades
Tartu Ülikooli filosoofid said Eesti Teadusagentuurilt rahastuse projektile „Kujutluse roll tunnetuses: tänapäevased ja antiikaegsed vaated“. Viis aastat vältav projekt ühendab tänapäeva ja Vana-Kreeka vaatenurgad kujutlusele, et paremini mõista selle mitmekesiseid rolle inimtunnetuses. Projekti juhib Uku Tooming ning uurimisrühma liikmed on Roomet Jakapi, Toomas Lott ja Riin Sirkel.
Karjäärikonverentsil on luubi all doktorikraadi väärtus tööturul
Tartu Ülikool korraldab 11. veebruaril ülikooli raamatukogu konverentsisaalis Eesti doktorikooli teise karjäärikonverentsi „Doktorikraadi väärtus tööturul“.
21. jaanuar 2025 tudengileteadusühiskonnale
Eelmisel aastal enim rahvusvahelist tähelepanu pälvinud Tartu Ülikooli teadustööd
2024. aastal avaldati eelretsenseeritavates teadusajakirjades Tartu Ülikooli teadlaste osalusel umbes paar tuhat kõrgetasemelist teadustööd. Artiklis toome esile need, mis said rahvusvahelistes digikanalites altmeetriliste andmete põhjal enim tähelepanu.
03. jaanuar 2025 teadus
Methise fenomenoloogia ja kirjanduse erinumbri esitlus
11. veebruaril kell 18.00 toimub Tartu Kirjanduse Maja krüptis (Vanemuise 19) ajakirja Methis. Studia Humaniora Estonica erinumbri (nr 34, 2024) „Fenomenoloogia ja kirjandus“ esitlus. Esitlusel vestlevad Jaanus Sooväli, Leo Luks ja Siim Lill ning jagatakse välja ka numbrid autoritele ja retsensentidele. Ajakirja erinumber, mis on pühendatud Tartu Ülikooli filosoofia ajaloo professori Ülo Matjuse (1942–2023) mälestusele, võtab vaatluse alla fenomenoloogia ja selle seose kirjanduse ning keelega. Erinumbri koostasid ja toimetasid filosoofia teadurid Karin Kustassoo ja Jaanus Sooväli.
17. detsember 2024 teadusvaldkonnast