Filosoofia osakond

Osakond viib läbi ja arendab filosoofiaalast õppe- ja teadustööd kõigil õppeastmeil, koordineerib klassikaliste erialatekstide tõlkimist eesti keelde ning tegeleb eriala populariseerimisega. Ühtlasi annab osakond välja rahvusvahelist filosoofia ajakirja Studia Philosophica Estonica.

Osakonnaga on tihedalt seotud ka konsortsium Tartu Ülikooli eetikakeskus.

Filosoofia osakond kuulub filosoofia ja semiootika instituudi koosseisu koos semiootika osakonna ja eetikakeskusega. Alates 1. jaanuarist 2016 kuulub instituut humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna alla.

Filosoofia osakonna õppetoolid ja töötajad

Külasta meid virtuaalselt Jakobi 2 õppehoone, kolmas korrus.

Tartu Ülikooli virtuaaltuur tutvustab ülikooli õppe- ja teaduskeskkonda, andes ülevaate ka hoonete rattaparklatest ja ligipääsetavusest. Lisaks õppehoonetele saab külastada ka ühiselamuid, muuseume, spordihoonet, kliinikumi ja raamatukogu.

Filosoofia osakonna uudised ja sündmused

Töötuba „Interpretivism, mentaalne fiktsionalism ja rahvapsühholoogia“

Töötuba toimub TÜ filosoofia osakonnas 7.–8. novemberil 2024 ning seda korraldab vaimufilosoofia professor Bruno Mölder.
28.06.2024

G. Frege nimeline loengusari 2024: Emma Borg „Tegutsemise alused“

Gottlob Frege nimelised loengud teoreetilises filosoofias 2024 toimuvad 4.–6. novembrini.
16.09.2024

Õppimine

 

  UUELE TUDENGILE

  TUTVU ÜLIKOOLI VIRTUAALTUURIGA (asume Jakobi 2, kolmandal korrusel).

Filosoofia osakonnas saab õppida kõigil kõrghariduse astmetel. Lisaks bakalaureuseõppele filosoofias saab filosoofiat ja mõttelugu õppida kõrvalerialana ning samuti pakume mitmeid valik- ja vabaaineid teiste erialade tudengitele ja täiendusõppijatele. Magistritasemel toimub õpe inglise keeles koos välistudengitega, mis tähendab palju varasemat sisseastumisperioodi võrreldes eestikeelsete õppekavadega. Pärast magistriõppe läbimist on võimalik jätkata juba doktoriõppes ja postdoktorantuuris. Korraldame ka mitmesuguseid avatud loenguid, seminare ning kollokviume, kuhu on oodatud kõik huvilised.

Filosoofia õpingud

Täiendusõpe

Filosoofia osakonnas kaitstud lõputööd

Õppetoolid

Filosoofia ajaloo õppetool õpetab filosoofia ajaloo üldkursusi ning aktuaalseid filosoofilisi probleeme ajaloolises võtmes käsitlevaid erikursusi. Uurimistegevuse põhisuunad on antiikfilosoofia, varauusaegne filosoofia, klassikaline saksa filosoofia, saksa idealismi järgne 19. sajandi filosoofia, fenomenoloogia, eksistentsialism, olemisajalooline mõtlemine, hermeneutika, kontinentaalne esteetika, 20. sajandi prantsuse filosoofia ja Eesti filosoofia.

Mõtteloo õppetool

Praktilise filosoofia õppetool õpetab analüütilise filosoofia laadis 20. ja 21. sajandi filosoofiat, käsitledes aga ka vanakreeka ja vara-uusaegseid moraali- ja ühiskonnateooriaid, õpetades lahendama probleeme poliitika- ja õigusfilosoofias ning eetikas, samuti sotsiaalteaduste ning ajaloo filosoofias. Peamised uurimisvaldkonnad on eetika, esteetika ja poliitikafilosoofia.

Teadusfilosoofia õppetool õpetab mitmesuguseid teadusfilosoofia ja tunnetusteooriaga seotud üld- ja erikursusi. Õppe- ja uurimistöös kasutatakse nii teadusajaloolist, sotsioloogilist kui ka loogikalist lähenemisviisi. Peamised uurimisteemad on täppisteadusliku tunnetuse eripära, teaduse uurimise metodoloogia, füüsika, keemia ja bioloogia filosoofia.

Teoreetilise filosoofia õppetool õpetab 20. ja 21. sajandi filosoofiat ja loogikat, pöörates erilist tähelepanu teoreetilisele filosoofiale (loogika- ja matemaatikafilosoofia, keelefilosoofia, epistemoloogia, vaimufilosoofia, metafüüsika). Peamised uurimisteemad on analüütilise filosoofia metodoloogia, vaimufilosoofia ning loogika- ja keelefilosoofia.

Filosoofia osakonna teadusprojektid

Valik publikatsioone

Juhendamisel olevad filosoofia eriala doktoritööd

Ajakiri Studia Philosophica Estonica

Videoloengud

Kollokviumid, seminarid, lugemisgrupid

Postiloendid ja sotsiaalmeedia

#õppimine #vilistlane #uudis
Sel sügissemestril toimub taas mentorlusprogramm, kuhu on võimalik 23. septembrini kandideerida nii üliõpilastel, vilistlastel kui ka ülikooli töötajatel.
13.09.2024
#tudengile #teadus #uudis
Kolme minuti loengute konkursile saab registreeruda 19. septembrini.
12.09.2024
#kultuur #ühiskonnale #uudis
Ülikooli raamatukogu näituste saalis on avatud väljapanek "Alkeemia: kõigi asjade ristumispunkt". Näitus käsitleb alkeemiat kui universaalset teadmist, mis püüab ühendada terviklikuks süsteemiks kõik olemasoleva: elemendid, looduse, inimese, planeedid ja vaimse maailma.
10.09.2024
#tudengile #esmakursuslane #uudis
Kõik filosoofia ja semiootika instituudi tudengid ja töötajad on oodatud 19. septembril traditsioonilisele sügispeole! Sel aastal tutvume Kultuuriklubis Salong alates kell 20.00.
10.09.2024