16. okt kell 16.15 peab J. Michael Ryan külalisloengu „McDonaldiseerumine ja semiootika“. Ryan on sotsioloogia professor Peruu Paavstlikus Katoliku Ülikoolis (Pontificia Universidad Catolica Del Peru). Ta on uurinud McDonaldiseerumise nähtust ja kaastoimetab koos George Ritzeriga raamatut „The McDonaldization of Society“.
Loeng algab McDonaldiseerumise kontseptsiooni tutvustamisega. Sotsiaalteoreetik George Ritzer defineeris selle esmakordselt 1983. aastal kui protsessi, mille käigus kiirtoidurestorani põhimõtted hakkavad üha enam valitsema erinevates ühiskonna valdkondades. Mcdonaldiseerumisest on viimastel aastakümnetel saanud üks mõjukamaid teooriaid sotsiaalteadustes. Uurides, kuidas maailm muutub üha efektiivsemaks, ennustatavamaks, arvutatavamaks ja mitte-inimeste tehnoloogiate poolt kontrollitavaks, väidab see teooria lõpuks, et suurenev ratsionaliseerimine viib hoopis ratsionaalsuse irratsionaalsuseni. Loengus aruteletakse McDonaldiseerumise väärtuse üle sotsiaalteooriana ning vaadatakse, kuidas saavad semiootikud kasutada McDonald’sit kaasaegse ühiskonna paremaks mõistmiseks.
Liitu loenguga Zoomis (kohtumise ID: 943 4459 8708, pääsukood: 306982).
Ryan on üks kahest oponendist Andrew Mark Creightoni semiootika ja kultuuriteooria eriala doktoritöö „Wolves as Signs of McDonaldization in Northern Manitoba“ („Hundid kui McDonaldiseerumise märgid Põhja-Manitobas“) kaitsmisel 14. oktoobril kell 16.15 Ülikooli senati saalis.