Autor:
Dominic Wunderlich from Pixabay.

Kas teadlaselt saab nõuda aktivismi?

Teisipäeval, 21. jaanuaril kell 14.15­–16.00 toimub Philosophicumis (Jakobi 2-114) aruteluseminar „Mida teadlane teab ja mida ta peab?”. Arutlevad teadusfilosoofia doktorant Katrin Velbaum, kommunikatsiooniuurija Kaspar Kruup ja ökoloog Asko Lõhmus. Kõik huvilised on oodatud kuulama, küsima ja kaasa arutlema. (Algselt oli seminar planeeritud 18. detsembrile, kuid jäi esineja haigestumise tõttu ära.)
 

Seminar on ajendatud viimasel ajal mõtlemisainet pakkunud teemast, kas teadlased peaksid kasutama oma autoriteeti, et ühehäälselt teadvustada saastavatest tehnoloogiatest eemaldumise vajalikkust või on aktivism midagi sellist, mida teadlastelt nõuda ei saa?

Arutelu all on teemad:

  • kas teadus teab, mida me peame tegema;
  • kui kaugele võib teadlane aktivismiga minna;
  • milles seisneb teaduse või teadlase autoriteet ja kuidas põhjendada selle autoriteedi kasutamise kohustust.

Seminar on osa interdistsiplinaarsest sarjast, kus käsitletakse keskkonnaprobleemide seoseid nende (valikulise) mõistmisega. Seminaride sarja kaugem eesmärk on luua interdistsiplinaarsete arutelude formaat, mille raames humanitaar-, sotsiaal- ja loodusteadlased saaksid üksteiselt õppida ja otsida teadusküsimustele ühiseid lahendusi. 2024. a seminarid toimuvad Kultuuriministeeriumi toel üheaastase projekti “Kestliku looduskasutuse kultuurifiltrid ja neile vastavad tulevikuvisioonid Eestis” (KUM-TA6) osana. Projekti juhib looduskaitsebioloogia professor Asko Lõhmus. 

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Roots of a tree shaped by the sea

Filosoofide uus projekt uurib kujutlusvõimet ja selle rolle ning rakendamist erinevates eluvaldkondades

inimeste siluetid

Karjäärikonverentsil on luubi all doktorikraadi väärtus tööturul

Ülikooli peahoone, vabariigi aastapäeva aktus

Eesti Vabariigi 107. aastapäeva kontsertaktus