Autor:
Andero Kalju

Jordan Zlatevi (Lundi Ülikool) külalisloeng fenomenoloogia ja kognitiivsemiootika seostest eluilma uurimisel

15. okt kell 10.15 peab Jordan Zlatev külalisloengu „Fenomenoloogia ja kognitiivsemiootika laiendatud eluilmas“ („Phenomenology and cognitive semiotics in an extended life world“). Zlatev on Lundi Ülikooli professor, üks juhtivaid kognitiivsemiootikuid maailmas ning silmapaistvamaid semiootikuid Rootsis.

Oma hiljutises töös olen koos kaasautoriga pakkunud välja kognitiivse semiootika ja biosemiootika vaadete ühendamise, toetades laiemat, mitte-antropotsentrilist eluilma (Lebenwelt) mõistet, mis on fenomenoloogia üks põhikontseptsioone (Zlatev & Mouratidou 2024). Tuginedes ja täiendades Sonessoni (2022) teooriat, läheneme sellele rakendades kognitiivset semiootikat ja fenomenoloogilist triangulatsiooni kahel tasandil. Esimene tasand on ontoloogiline ja hõlmab Mina, Teiste ja Asjade dimensioone. Teine on epistemoloogiline ja käsitleb fenomenide tunnetamise viise: esimese (transsendentaalne), teise (empiiriline kvalitatiivses mõttes) ja kolmanda (teaduslik kvantitatiivses mõttes) isiku vaates.

Lisainfo on leitav külalisloengu ingliskeelsest tutvustusest.

Jordan Zlatev on oponent 14. oktoobril kell 12.15 kaitstavale Oscar Salvador Miyamoto Gomez semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööle „The Forms of Memory: Biosemiotic Modelling of Alloanimal Episodic Semiosis“ („Mälu vormid: loomse episoodilise semioosi biosemiootiline modelleerimine“).

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Methise nr 34 esikaas kahekordselt

Ilmus Methise fenomenoloogia ja kirjanduse erinumber

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele

Photo of climate demonstration

Kas teadlaselt saab nõuda aktivismi?