Autor:
Õnne Allaje-Kukk / Tartu Ülikooli eetikakeskus

Augustis kohtume Arvamusfestivalil!

Tartu Ülikooli eetikakeskus ja TÜ filosoofia osakonna mõtteloo professor Pärtel Piirmäe korraldavad tänavusel Arvamusfestivalil kahte eriilmelist arutelu: kõneleme suurprojektide arendusest ning vabaduse ja vastustuse küsimustest praeguse pandeemia tingimustest. Arvamusfestival toimub 13.–14. augustil Paides.

Arutelu: Kas suurem on alati parem? Gigantomaania versus jätkusuutlikus

14. augustil kell 10.00–12.30 alal „Raha räägib?“

Eesti lähiajaloos on hulganisti näiteid sellest, kuidas suurte projektide arendus (Rail Baltic, tselluloosivabrik, õlitehas) või ulatuslik metsaraie inimesi kõnetab ja isegi tülli ajab. Paljud ühiskondlikult polariseerivad teemad on seotud suurusega – seda enam, et Eesti on väike riik. Arutelus küsime, et kas suurem on alati parem või kas liiga suured ettevõtted, projektid ja investeeringud hoopis destabiliseerivad keskkonda, majandust ja kogu kultuuri oma suuruse tõttu. Küsime, kas suuruse ja mastaapsuse tagaajamine on kaasaegse globaalse majanduse paratamatu kaasnähe või oleme hoopis jätkuvalt minevikust pärit ideoloogia mõju all, mis käsitleb gigantlikke projekte progressi märgina ning näeb neis inimkonna võidukäiku looduse üle. Kas on võimalik sellisest ideoloogiast loobuda ning asendada see minimalismi printsiibiga, leides mõistliku ja jätkusuutliku kompromissi majanduslike ning teiste ühiskondlike huvide vahel?

Osalejad: Kaido Kama, Toomas Kiho, Mihkel Kunnus
Arutelu juht: Pärtel Piirimäe
Korraldavad: Tartu Ülikooli filosoofia osakonna mõtteloo professor Pärtel Piirimäe ja TÜ eetikakeskus

Arutelu: Vabadus ja vastutus liberaalsolidaarses ühiskonnas

14. augustil kell 14.00–15.30 alal „Minu riik“

COVID-19 pandeemiaga kaasnevad debatid on senisest teravamalt tõstnud esile küsimused vabaduse ja vastutuse vahekorrast. Kas riigil on õigus muuta kohustuslikuks vaktsineerimist või diskrimineerida inimesi selle alusel; kas võime kehtestada reisipiiranguid või inimesi sundtestida? Need küsimused on laiemad ja puudutavad meie tervishoiukorraldust ja sotsiaalsüsteemi tervikuna. Meie arusaam põhiõigustest toetub liberaalsele maailmavaatele, mille kohaselt me oleme oma otsustes ja tegudes vabad, niikaua kui need ei kahjusta teisi inimesi, ning et me võtame ise vastutuse oma valikute eest. Aga meil ka arusaam solidaarsusest, mille järgi ühiskond peab kandma hoolt hättasattunute eest, isegi kui häda tuleneb vabatahtlikest valikutest. Arutelus küsime, kas Eestis üritatakse võtta endale sobivaim külg ameerikalikust liberalismist ja euroopalikust solidaarsusest, nii et jõuame absurdsete olukordadeni, kus vabadus on individualiseeritud, aga vastutus kollektiviseeritud? Kui jah, siis kas peaksime piirama vabadusi või suurendama individuaalset vastutust? Aga küsime ka, et juhul kui inimeste valikud on suuresti geneetiliselt määratud, kas me saame neid üldse teha vastutavaks oma elustiili ja tegude tagajärgede eest?

Osalejad: Jevgeni Ossinovski, Lili Milani, Pärtel Piirimäe, Kadri Simm
Arutelu juht: Mats Volberg
Korraldavad: TÜ eetikakeskus, TÜ filosoofia ja semiootika instituudi mõtteloo õppetool

Kõik huvilised on oodatud kaasa rääkima. Kohtume Paides!

Tartu Ülikooli eetikakeskus osaleb Arvamusfestivalil Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013“ jätkuprogrammi 2021–2026 raames.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Muzayin Nazaruddin kaitseb doktoritööd „Semiotics of Natural Disasters: the Entanglements of Environmental and Cultural Transformations“

16. detsembril kell 10.15 kaitseb Muzayin Nazaruddin semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „Semiotics of Natural Disasters: the Entanglements of Environmental and Cultural Transformations” („Looduskatastroofide semiootika: keskkonna- ja kultuurimuutuste läbipõimumine”).

Martin Oja kaitseb doktoritööd „Semiotics of Multimodal Conflict: Modes, Modalities and Audio-Visual Incongruence in Feature Film“

16. detsembril kell 14.15 kaitseb Martin Oja semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „Semiotics of Multimodal Conflict: Modes, Modalities and Audio-Visual Incongruence in Feature Film” („Multimodaalse konflikti semiootika: moodused, modaalsused ning auditiivse-visuaalse vastuolu mängufilmis”).
Mustvalge foto üksikust mehest, istumas trepil, pea maas

Ruth Rebecca Tietjen peab ettekande eksistentsiaalsest, sotsiaalsest ja poliitilisest üksindusest