TÜ teadlaste kogumik vaatab uue pilguga humanitaarteaduste erinevaid kooslusi

Tartu ülikooli filosoofiateaduskonna teadlased Marina Grišakova ja Silvi Salupere andsid mainekas kirjastuses Routledge välja kogumiku „Theoretical Schools and Circles in the Twentieth-Century Humanities: Literary Theory, History, Philosophy”.

Kogumiku koostamise eesmärk oli vaadata uue pilguga humanitaarteaduste erinevaid kooslusi kui teoreetilis-kriitilise mõtte kontseptualiseerijaid ja kultuurinähtusi, mis kujundasid 20. sajandi intellektuaalset atmosfääri, stimuleerides ideede ringlust distsipliinide sees ja vahel.

Neljateistkümnes peatükis käsitletavad teadlaskooslused on erineva sidususega nii institutsionaalsel kui ka vahetu suhtluse tasandil. Erinevad on ka uurimisobjektid, kuid ühendavaks jooneks on interdistsiplinaarsus, kontseptuaalne ja metodoloogiline lähedus ning filosoofilised lähtekohad.

Olulisemad kogumikus kajastatud suunad on Kesk- ja Ida-Euroopa varane formalism ja strukturalism, „prantsuse teooria“ (Tel Queli autoritest Badiou, Nancy ja Balibarini) ning selle dekonstruktivistlik haru Yale’i ülikoolis (de Man, Derrida, Bloom, Hartman ja Hillis Miller), uusaristotellik retoorilis-narratoloogiline traditsioon Chicago koolkonnas, Genfi fenomenoloogiline kirjandusteadus, interdistsiplinaarsed kooslused (semiootika, poeetika, filosoofia, ajalooteadus) Tartus, Konstanzis ja Tel Avivis, prantsuse historiograafia (Annaalide koolkond).

Kogumiku koostamisel sooviti tuua rambivalgusse seni vähe või üldse mitte käsitletud gruppe, nagu näiteks Tel Avivi koolkond, Poola strukturalistlikud ühendused või uurimisgrupp Poetik und Hermeneutik.

Kogumiku koostajate jaoks oli oluline ka autorite valik, kelle seas on käsiteldavate koolkondade aktiivseid osalisi. Palju tähelepanu pööratakse ümbritsevale ajaloolis-kultuurilisele kontekstile, näitamaks, et see, mida nimetatakse „teooriaks“ on tihtipeale keerulisem ja vastuolulisem, kui seda kujutatakse tagantjärgi akadeemilistes ülevaadetes.

Marina Grišakova on Tartu ülikooli maailmakirjanduse dotsent ja Silvi Salupere on TÜ semiootika lektor.

Lisainfo: Marina Grišakova, Tartu ülikool maailmakirjanduse dotsent, tel: 7375 223, e-post: marina.grisakova@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!