7.–11. maini peetakse Tartu Ülikoolis Rahvusvahelise Ulmeuuringute Ühingu (Science Fiction Research Association) aastakonverentsi.
Maailma suurima ja vanima ulmeuurijaid koondava ühingu aastakonverentsi eesmärk on anda sissevaade maailma ulmeuuringutes toimuvast ning võimaldada teadlastele ühist aegruumi teadmiste jagamiseks. Tänavusel konverentsil pealkirjaga „Transitions“ käsitletakse kõikvõimalikke siirdeid ja üleminekuid kui teadusulme keskseid temaatilisi, loolisi, vormilisi, ajaloolisi ja filosoofilisi ehituskive. Viiepäevane üritus toimub paralleelsessioonidena Lossi 3 ja Jakobi 2 õppehoones ning nendest võtab osa ligi 200 teadlast maailma eri paigust. Konverentsi peaesinejad on Kansase Ülikooli nooremprofessor Bogi Takács Perelmutter, Tartu Ülikooli kaasprofessor ja kirjanik Meelis Friedenthal, mängukirjutajad George Ziets ja Olga Moskvina ning globaalselt tuntud ulmekirjanik, aktivist ja ajakirjanik Cory Doctorow.
Samal ajal toimub Tartus rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista, mille Tartu 2024 eriprogrammi „Paremad ja halvemad tulevikud“ kureerib konverentsi peakorraldaja Jaak Tomberg. Nii mõnigi konverentsi esineja teeb kaasa ka kirjandusfestivali programmis ja saab osa festivalimelust. Näiteks lähevad ulmeuurijad kirjandusfestivali Suurele Futuroloogilisele Kongressile, kus kümme rahvusvaheliselt tunnustatud kirjanikku võtavad luubi alla tuleviku. Samuti osalevad ulmeuurijad filmiprogrammis „Stalking Eastern Europe“, mis toob publiku ette seitse möödunud sajandi Ida-Euroopa ulmefilmi, millest enamik on siinmail vähetuntud linateosed.
Konverentsi korraldavad TÜ Kultuuriteaduste instituut, TÜ Maailma keelte ja kultuuride instituut ning ülikoolide vaheline Nüüdiskultuuri uurimise töörühm. Seda toetab Eesti Teadusagentuuri grant PRG636. Konverentsi partneriteks on Kirjandusfestival Prima Vista ning Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024.
Loe lisainfot konverentsi ja kirjandusfestival Prima Vista programmi kohta.