Rahvusvahelise ülikoolide võrgustiku Coimbra Grupi korraldatud kolme minuti teadusvideote konkursil valiti 21 võistleja seast välja neli parimat. Teiste seas asub 1. juunil finaalis esikoha nimel võistlema Tartu Ülikooli semiootika ja kultuuriteooria doktorant Jason Mario Dydynski.
Tartu Ülikool valis 21. märtsil doktorantide vahel korraldatud võistlusel välja parima ettekanne, mis esindas Ülikooli Coimbra Grupi rahvusvahelisel konkursil «Teadus kolme minutiga». Doktorandid võtsid mõõtu selles, kuidas tutvustada oma teadustööd nii haaravalt ja arusaadavalt kui võimalik. Žürii valis üksmeelselt võitjaks semiootika ja kultuuriteooria doktorandi Jason Mario Dydynski, kelle ettekanne kirjeldas looduskaitseotsuste tegemise kultuurilist ja tunnetuslikku tausta.
«Looduskaitse on väga päevakajaline teema, eriti kuna hiljuti kuulutati põhjapoolne valge-ninasarvik väljasurnuks. Pöörame küll tähelepanu suurtele imetajatele, aga vähem veetlevad liigid, mis on samuti ohus, meid ei huvita,» muretseb Dydynski.
Tema sõnul läheb suuremale osale teadlastest ja avalikkusest korda imetajate käekäik, samas kui ämblikud, ussid ja närilised on ökosüsteemi tervise seisukohast isegi tähtsamad ning neid on ka odavam kaitsta.
«Tahan seda suundumust käsitledes teistele teadvustada, kuidas erapoolikusega võidelda. Miks on inimestel lihtsam mõista pandakarude kaitsmise vajalikkust kui näiteks ohustatud ämblikuliikide oma? Tuleb leida viisid, kuidas panna inimesed kaasa tundma ka «koledatele» liikidele,» rääkis noormees.
Dydynskil on pikk avaliku esinemise kogemus. Ta on tegelenud väitlemisega ja edukalt osalenud paljudel kõnevõistlustel. Tartu Ülikoolis õpetab ameeriklane teistele doktorantidele ingliskeelsete konverentsiettekannete koostamist.
«Tihti minnakse uurimises nii süvitsi, et unustatakse, miks tööd üldse alustati. Teema kokkuvõtmine kolme minutiga on minu meelest hea väljakutse, et tuua oma uuring akadeemilisest mullist tagasi päris maailma konteksti,» põhjendas Dydynski.
Aprilli keskel valisid Coimbra Gruppi kuuluvad ülikoolid 21 ettekande seast välja neli parimat, nende seas ka Dydynski videoloengu «Liiga kole Noa laeva jaoks: kuidas välimus ja meeldimine mõjutab liigikaitset».
Lisaks Taru Ülikooli doktorandile võistlevad 1. juunil Hispaanias Salamanca Ülikoolis publiku ees ka Nicola Seitz (Würzburgi Ülikool), Khalil Shahramian (Turu Ülikool) ja Konstantina Theofanoupoulou (Barcelona Ülikool).
Coimbra Grupp on 1987. aastal asutatud koostöövõrgustik, mis ühendab 39 Euroopa mainekat ja pikaajaliste traditsioonidega teadusülikooli. Tartu Ülikool on CG liige 2003. aastast. Kuulumine sellisesse rahvusvahelisse ühendusse annab Tartu Ülikoolile võimaluse võtta osa kõrgetasemelistest teadus- ja hariduspoliitika aruteludest ja uute suundade arendamisest. Samuti võimaldab see laiendada akadeemilise vahetuse haaret uutesse piirkondadesse ning suurendada ülikooli rahvusvahelist tuntust.
Jason Mario Dydynski nõuanded avalikuks esinemiseks
• Tee enne kõne pidamist liikumisharjutusi või trenni. Liikumine aitab kehal lõdvestuda.
• Vaata asukoht varem üle. Tuttavas keskkonnas on lihtsam esineda.
• Arvesta juba ette, et ilmselt teed mõne vea (ja tõenäoliselt ei pane keegi seda tähele). See maandab pinget.
• Muuda oma esinemishirm elevuseks – see paneb publiku sulle kaasa elama.
|
Lisainfo:
Sirje Üprus, Coimbra Grupi esindaja Tartu Ülikoolis, 509 7117,
sirje.uprus@ut.ee
Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677