Tallinna Loomaaed ja Tartu Ülikooli semiootika osakond korraldavad kahepäevase seminari „Kommunikatsioon looduskaitses ja loomaaias“ 20.-21. oktoober 2015, Tallinna Loomaaia loodushariduskeskus
Looduskaitse ja loomaaedade eesmärkide saavutamine oleneb suurel määral kommunikatsioonist. Kommunikatsioon võib toimuda (samast ja eri liiki) indiviidide, huvigruppide või asutuste vahel. Nii inimene kui teised liigid saavad olulist infot ka oma
keskkonnast. Looduskaitse edukus oleneb sageli teadmise liikumisest eri huvigruppide, asutuste, otsustajate ja avalikkuse vahel ning tõlgendamisoskusest ja -soovist. Samal infol võib olla väga erinev mõju sõltuvalt kasutatud mõistetest, retoorikast ning osaliste taustateadmistest.
Kestvateks tulemusteks on vaja ühiskonna kaasatust või vähemalt arusaamist looduskaitse eesmärkide olulisusest. Loomaaedade eesmärk edendada inimeste loodusharidust ― teadmisi loomade ja liigikaitse kohta ― sõltub samuti info liikumisest ja selle lahti mõtestamisest. Loomaaed on mitmekülgselt keerukas, eri tüüpi märkidest ja informatsioonist täidetud kommunikatsioonikeskkond nii inimeste kui teiste liikide jaoks. Looduskaitse praktiliseks edendamiseks tasub kommunikatsioonivõrgustikesse hõlmata ka kaitstavaid liike ja nende endi aktiivsust. Looma suhtluse edukus oma keskkonna, teiste liikide (kiskjate ning saakloomadega) ja liigikaaslastega on liigi tulevikku oluliselt määrav tegur. Eriti oluliseks osutub kommunikatsioon keskkonnamuutuse puhul, kus uue olukorraga toimetulek sõltub loomade lävimispädevusest.
Tuleb arvestada, et kommunikatsioon ei teki tühjalt kohalt. See lähtub ja kasutab alati varasemaid teadmisi (mälu), hoiakuid, emotsioone, väärtusi, bioloogilist ja kultuurilist ajalugu. Käesolev seminar püüab esile tuua kommunikatsiooni varjatud mõju liigikaitse, loomaaiabioloogia, külastajauuringute, biosemiootika ja keskkonnakommunikatsiooni-uuringute kontekstis. Seminari eesmärgiks on saada parem teadmine kommunikatsiooni võimalustest ja probleemidest, mis võiks viia looduskaitset ja loomaaedu paremate tegutsemispraktikate kujunemiseni.
Seminari külalisesinejateks on Mirko Marseille (EAZA, Holland) ja Ralph Underhill (Common Cause, UK) Võõrkeelsetele ettekannetele korraldatakse sünkroontõlge.
Ettekandeid on oodata järgnevatest valdkondadest:
- kommunikatsioonikonfliktid looduskaitses,
- kommunikatsioon ja keskkonnamuutus,
- kommunikatsiooni vormid loomaaiakeskkonnas,
- võõrliikide ja reintrodutseerimise kommunikatsiooni aspektid,
- keskkonnakommunikatsiooniuuringud, biosemiootika jt. vaated kommunikatsioonile.
Üritust toetab: Norra-Eesti teaduskoostöö programmi projekt EMP151 "Loomad muutuvates
keskkondades: Kultuuriline vahendatus ja semiootiline analüüs"