Tallinna Loomaaed ja Tartu Ülikooli semiootika osakond koostöös TLU Keskkonnaajaloo Keskusega korraldavad 4.-5. aprillil 2019 Tallinna Loomaaia loodushariduskeskuses kahepäevase seminari „Looduskultuuri seminar: Loodushoiu tulevik”.
Looduse hoidmine on seotud inimeste arusaamadega sellest, mis on loodus ja milline on looduse sobiv ja soovitud seisund. Kesksel kohal on ka inimese ja laiemalt kultuuri mälu ja teadmised selle seisundi kohta. Samas on loodushoid tulevikku vaatav ja kõikvõimalikes eri arengustsenaariumites mõtlev – küsimused, nagu kuidas võib inimmõju keskkonda ohustada või milleks üldse loodust hoida, eeldavad tulevikuperspektiivi. Loodushoiu praktikatel on samuti nii minevikku kui ka tulevikku suunatud mõõde – kogemuste põhjal kujundatakse homseid tegutsemisviise ning töö tulemusena loodetakse paremini hoitud loodust.
Kolmandal Looduskultuuri seminaril kutsumegi arutlema loodushoiu tuleviku üle, pöörates tähelepanu nii loodushoiu institutsionaalsetele ja filosoofilistele aspektidele kui ka (igapäeva)praktikatele. 21. sajandil on kiires arengus ja muutumises nii ühiskondlikud protsessid, tehnoloogiad kui ka keskkond ise. Suurel kiirenemisel (great acceleration) on märgatav mõju nii keskkonnale kui ka inimese loodustunnetusele ning kindlasti mõjutab see paljudel viisidel tuleviku loodushoiu väljakutseid ja lahendusi.
Loodame seminaril tähelepanu pöörata järgmistele teemadele:
Ootame ettepanekuid ettekanneteks (ettekande pealkiri ja kolmelauseline teematutvustus) pikkusega 20 minuti 1. märtsiks meiliaadressile: looduskultuur [ät] gmail.com.
Seminaril esinevad teiste seas Aveliina Helm (Tartu Ülikool), Linda Kaljundi (Tallinna Ülikool, KAJAK) Tiit Maran (Tallinna Loomaaed) Seminari toetab uurimisprojekt PUT1363 „Paljuliigiliste keskkondade semiootika: agentsus, tähendusloome ja kommunikatsioonikonfliktid”