Autor:
Kirjastus Ilmamaa

Friedrich Nietzsche tõlketeose „Viis eeskõnet viiele kirjutamata raamatule“ esitlus

Olete 12. novembril kell 18.00 oodatud Friedrich Nietzsche tõlketeose „Viis eeskõnet viiele kirjutamata raamatule“ esitlusele Tartu Kirjanduse Majas. Teose tõlkisid ja järelsõnastasid Henri Otsing ja Egle Erik ning toimetas-järelsõnastas Jaanus Sooväli. Esitlusel veab jutuajamist Siim Lill.

Raamatu näol on tegemist ülivarajase Nietzschega: osalt veel toores, osalt juba ligidal hilisematele mõtetele. Raamatus on viis eeskõnet, mille Nietzsche ise köitis, et kinkida sõpradele Wagneritele. Nende poolt oli vastuvõtt pigem leige, aga sellegipoolest töötas Nietzsche palju raamatus leiduvat materjali ümber järgmiste teoste tarbeks. Nõnda leiame „Viiest eeskõnest…“ algeid Nietzsche tõekriitikast, moraaligenealoogiast, rahvusmõttest ja paljust muust. Siiski pole see teos ainult marginaal hilisematele teostele, vaid ka iseendast oluline ja intellektuaalselt põnev.

Eessõna, mis näib filosoofilise süsteemi ja tõe esitamiseks päris sobimatuna, on erinevate vormidega katsetada armastanud Friedrich Nietzschele olnud üks lemmikžanre. Nähtavasti oli tal siiski plaanis neile eessõnadele ka suurem teos lisada, kuid eelkõige näitavad need märke tema kriitikast nii tõe mõiste enda kui ka süstematiseeritavate ja kõikehõlmavate filosoofiliste süsteemide vastu. Siiski võime siit leida üsna selgesõnalises väljenduses hulga mõttekäike, millele toetuvad Nietzsche hilisemad arutlused.
Tõlked on valminud Tartu Ülikooli magistrantuuri seminaritöödena. Egle Erik on tõlkinud neist kolm – „Mõtteid meie haridusasutuste tuleviku kohta”, „Schopenhaueri filosoofia suhe saksa kultuuri” ja „Homerose võistlus”. Henri Otsingule kuuluvad kaks tõlget – „Tõepaatosest” ja „Kreeka riik”. Toimetaja Jaanus Sooväli on kirjutanud raamatule eessõna, tõlkijad oma tööd põhjalikult kommenteeriva järelsõna.
 
Lisainfo leiab kirjastuse Ilmamaa kodulehelt.
 
Esitlust korraldavad Kirjanduslinn Tartu, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond ja Kultuuriklubi Salong. Ülekanded ja varasemate sündmuste järelvaatamine.
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Muzayin Nazaruddin kaitseb doktoritööd „Semiotics of Natural Disasters: the Entanglements of Environmental and Cultural Transformations“

16. detsembril kell 10.15 kaitseb Muzayin Nazaruddin semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „Semiotics of Natural Disasters: the Entanglements of Environmental and Cultural Transformations” („Looduskatastroofide semiootika: keskkonna- ja kultuurimuutuste läbipõimumine”).

Martin Oja kaitseb doktoritööd „Semiotics of Multimodal Conflict: Modes, Modalities and Audio-Visual Incongruence in Feature Film“

16. detsembril kell 14.15 kaitseb Martin Oja semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „Semiotics of Multimodal Conflict: Modes, Modalities and Audio-Visual Incongruence in Feature Film” („Multimodaalse konflikti semiootika: moodused, modaalsused ning auditiivse-visuaalse vastuolu mängufilmis”).
Mustvalge foto üksikust mehest, istumas trepil, pea maas

Ruth Rebecca Tietjen peab ettekande eksistentsiaalsest, sotsiaalsest ja poliitilisest üksindusest