John Dupré õpituba ja avalikud loengud teemal ’Protsessidepõhise bioloogiakäsitluse filosoofiline taust ja implikatsioonid’

Avalikke loengute salvestusi saab vaadata UTTVst.

Image
People in nature, inimesed looduses

 


Professor John Dupré loengukursus ja avalikud loengud teemal ’Protsessidepõhise bioloogiakäsitluse filosoofiline taust ja implikatsioonid’ toimuvad 17.-20. mail 2022.

Õpituba keskendub bioloogiafilosoofia eri valdkondadele perspektiivist, mis näeb bioloogilisi entiteete dünaamiliste protsesside, mitte staatiliste objektidena. Käsitletavateks teemadeks on: evolutsiooni üldine metafüüsika, organismide ja liikide protsessuaalne käsitlus, taksonoomilise monismi ja pluralismi küsimused, sotsiaalkonstruktivismiga seotud küsimused, väärtuste ja teaduse tegemise vaheline suhe, reduktsionismiküsimus, polügeensed organismid, postgenoomiline darvinism, kaasaegne genoomika ja geenide määratlemine protsessuaalsest perspektiivist, põhjuslikkus ja inimloomus sotsiaalteadustes, evolutsioonipsühholoogia kriitika jne. Õpituba võiks potentsiaalselt huvi pakkuda mitmete erialade üliõpilastele ja teadlastele, kuna avab protsessidepõhise bioloogia uudseid vaatenurki eri distsipliinidele humanitaar- ning sotsiaalteadustest loodusteadusteni.

Kursus koosneb loengutest ja seminaridest ning hõlmab Eesti Geenivaramu külastust. Enne seminare lugege palun läbi ajakavasse lisatud seminarimaterjalid.

 

 

John Dupré on Exeteri Ülikooli teadusfilosoofia professor ning samas ülikoolis asuva Egenise (The Centre for the Study of Life Sciences) direktor. Ta on ka Teadusfilosoofia Assotsiatsiooni (PSA) praegune president. John Dupré on paljude raamatute ning akadeemiliste artiklite autor. 2018 toimetas ta koos Daniel J. Nicholsoniga raamatu ’Everything Flows: Towards a Processual Philosophy of Biology’.

Image
John Dupre

John Dupré isiklik kodulehekülg

Edit Talpsepa intervjuu John Dupréga ajakirjas ’Philosophy Now’

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Muzayin Nazaruddin kaitseb doktoritööd „Semiotics of Natural Disasters: the Entanglements of Environmental and Cultural Transformations“

16. detsembril kell 10.15 kaitseb Muzayin Nazaruddin semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „Semiotics of Natural Disasters: the Entanglements of Environmental and Cultural Transformations” („Looduskatastroofide semiootika: keskkonna- ja kultuurimuutuste läbipõimumine”).

Martin Oja kaitseb doktoritööd „Semiotics of Multimodal Conflict: Modes, Modalities and Audio-Visual Incongruence in Feature Film“

16. detsembril kell 14.15 kaitseb Martin Oja semiootika ja kultuuriteooria erialal doktoritööd „Semiotics of Multimodal Conflict: Modes, Modalities and Audio-Visual Incongruence in Feature Film” („Multimodaalse konflikti semiootika: moodused, modaalsused ning auditiivse-visuaalse vastuolu mängufilmis”).
Rauno Thomas Mossi illustratsioon semiootika õpikule, Lotman

Juri Lotmani stipendiumikonkurss 2025 ootab kandideerima semiootikuid ja slaavi filolooge