Värske ajakiri käsitleb zoosemiootikat

Hortus Semioticus on avaldanud peale 10-aastast vaheaega oma 7. numbri, mis on seekord pühendatud zoosemiootikale. Ajakiri võrsus Tartu Ülikooli semiootika osakonna tudengite initsiatiivist ning selle traditsiooni jätkuks on ka vastilmunud number.

Hortus Semioticus on avatud juurdepääsuga eelretsenseeritud veebipõhine ajakiri, mis avaldab peamiselt tudengite (BA, MA ja PhD) uurimistöid, julgustades neid oma uurimusi avaldama ning samas olema ka loovad ja innovaatilised. Ajakirjas avaldatakse semiootikaalaseid ja interdistsiplinaarseid artikleid, raamatututvustusi ja intervjuusid semiootikutega nii eesti kui ka inglise keeles.

Varasemate Hortus Semioticuse numbrite teemadering on olnud väga lai, alustades oma ja võõra eristusest kultuurisemiootikas, kuni kriiside ning looduse semiootilise mõtestamiseni. Käesolev erinumber toob lugejani zoosemiootikaga seotud artiklid. Jekaterina Lukina analüüsib inimeste ja kaamelite sotsiaalseid suhteid Mongoolias, Jaanika Palm uurib rebase omailma kujutamist lasteraamatutes, Mirko Cerrone vaatleb sotsisaalseid muutusi ning inimese ja looduse vaheliste piiride hägustumist keeleeksperimentide kaudu. Carlos H. Guzmán, Rhea Colaso ja Siiri Tarrikas uurivad kõik erinevatest vaatepunktidest loomade tunnetust: Guzmán läheneb sellele kultuuriarhetüüpide kaudu, Colaso keskendub ratsionaalsusele ja Tarrikas uurib rituaale ja loovust.

Väljaanne sisaldab ka Pauline Delahaye (Sorbonne’i Ülikool) intervjuud Tartu Ülikooli semiootika osakonna juhataja, ökosemiootika ja keskkonnahumanitaaria professori Timo Maraniga tema uuest raamatust Ecosemiotics, The Study of Signs in Changing Ecologies ning akadeemilisest elust laiemalt.

Erinumbri toimetajaks on Andrew Mark Creighton ning ajakirja toimetuskolleegiumi kuuluvad Eleni Alexandri, Andrew Mark Creighton, Karl Kivastik, Nelly Mäekivi, Katre Pärn ja Keily Tammaru.

Väljaanne sisaldab ka semiotika osakonna tudenguite visuaalset loomingut: intervjuud Timo Maraniga saadab Kaustubh Khare illustratsioon ning Eleni Alexandri on loonud ajakirja uue numbri kaanekujunduse. Alexandrist on pikemalt juttu ka Hortus Semioticuse blogis, kus ta kirjutab endast, semiootika tudengiks olemise kogemustest ning tema kujundatud logo taga olevatest ideedest.

Ajakirja Hortus Semioticuse blogi pakub tudengitele võimalust jagada oma ideid ja teadmisi paindlikumates ja loomingulisemates formaatides. Blogi toimetavad Oscar Miyamoto, Carlos Guzmán, Karl Kivastik, Keily Tammaru ja Letícia Vitral. Blogis leiavad avaldamist valdkondlikud uudised, semiootikat populariseerivad tekstid. Samuti leiab sealt tulevikus semiootika rakendamisel või selle õppimisel kasulikke näpunäiteid. Blogi on mõeldud tudengitele ning teistele semiootikahuvilistele, et üheskoos vabamas õhkkonnas arutleda ning semiootika kogukonda paremini tundma õppida.

Nii ajakiri kui ka blogi avaldavad semiootikaalaseid artikleid nii eesti kui ka inglise keeles.

Mõlemad võib leida aadressilt www.hortussemioticus.ut.ee ja ajakirja uusima numbri: www.hortussemioticus.ut.ee/hortus-semioticus-7-2020/. Kõik on oodatud liituma ka meie Facebooki lehega www.facebook.com/hortussemioticus.

Hortus Semioticus ootab artikleid oma järgmistesse numbritesse ning kaastöid oma blogisse!

 

Lisainfo (inglise keeles): Andrew Mark Creighton, TÜ semiootika osakonna doktorant

Tõlkinud Mark Mets, TLÜ kultuuride uuringute doktorant

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!