Vaba- ja valikaineid filosoofiast 2017/18 sügissemestril

FLFI.00.001 Sissejuhatus filosoofiasse (3 EAP)
Eduard Parhomenko
P 16-18, Jakobi 2-226 (ringauditoorium), n 2, 6, 10, 14, 18

Ülevaade filosoofia kesksetest mõistetest, teooriatest ja valdkondadest. Filosoofilised probleemid ja nende lahendamisviisid.

Kõigile huvilistele.

FLFI.00.002 Sissejuhatus filosoofiasse (2 EAP)
Andrus Tool
N 16-18 Jakobi 2-336, n 3-12

Ülevaade filosoofia kesksetest suundadest, teooriatest ja valdkondadest.

Kõigile huvilistele.

FLFI.01.080 Sissejuhatus filosoofia ajalukku doktorantidele (3 EAP)
Andrus Tool
R 10-12 Jakobi 2-337, n 2-15

Seminarides käsitletakse järgmisi teemasid: filosoofia sünd Antiik-Kreekas, eleaatide koolkond, antiikaja atomistid, antiikaja sofistide käsitletud filosoofilisi probleeme, Sokratese tähendus Antiik-Kreeka filosoofia ajaloo jaoks, Platoni õpetus olevast, Platoni õpetus teadmises ja mõtlemisest, Platoni õpetus hingest ja voorustest, Platoni poliitiline õpetus, hellenismiaja filosoofia: stoikud, epikuurlased, skeptikud, filosoofia asendi muutumine kristliku hilisantiigi vaimuilmas, R. Descartes ja uusaja filosoofia lähtekohad, D. Hume`i empiristlik skeptitsism, K.R. Popperi kriitiline ratsionalism.

Kõigi erialade doktorantidele.

FLFI.02.003 Eetika alused (3 EAP)
Margit Sutrop
N 12-14 Ülikooli 16-212, n 2, 4, 5, 7, 11, 13, 14

Kursuses antakse ülevaade eetika põhiprobleemidest ja -mõistetest: Mis on eetika ja moraal? Millega tegelevad teoreetiline ja praktiline eetika ning kutse-eetika? Fakti ja väärtuse seos. Kuidas langetatakse moraaliotsustusi? Kas väärtused on subjektiivsed või objektiivsed? Kust on pärit meie moraalinormid? Kas moraalinormid on universaalsed või kultuurirelatiivsed? Missugused moraalsed kohustused on meil teiste inimeste ees? Mis motiveerib inimesi moraalselt toimima? Kas omahuvi ja moraal sobivad kokku? Kuidas on seotud väärtused ja normid ning väärtused ja õnn? Tutvustatakse eetika peamisi teooriaid ning õpitakse nende alusel põhjendama moraaliotsustusi.

Kõigile huvilistele.

FLFI.02.038 Bioeetika (3 EAP)
Kadri Simm
K 12-14 Jakobi 2-336, n 2- 14

Kursuse raames keskendutakse valitud teemadele bioeetikast. Vaadeldakse nii traditsioonilisi (abort, eutanaasia, organidoonorlus jt) kui ka tänapäeval terava tähelepanu all olevaid bioeetika küsimusi nagu kunstlik viljastamine, katseklaasilapsed, geneetika jne. Kasutatakse probleemipõhist õpet, mis võimaldab üliõpilastele osaluse kitsamate seminariteemade, -küsimuste ja -plaani sõnastamises ning suurema vastutuse oma õppimise eest. Kursus tutvustab bioeetika interdistsiplinaarset olemust – lisaks filosoofilisele kirjandusele on kaasatud kriitilist materjali sotsiaal- ja loodusteaduste vallast.

Kõigile huvilistele.

FLFI.02.065 Esteetika (3 EAP)
Marek Volt
K 16-18 Jakobi 2-336, n 2- 14

Kursuse raames keskendutakse valitud teemadele esteetikast: vaadeldakse filosoofilise esteetika keskseid mõisteid (nt ilu, esteetiline kogemus), põhiprobleeme (nt maitseparadoks) ja -teooriaid (nt esteetiline kunstiteooria) ning nende kasutamist kaasaegse ühiskonna esteetiliste probleemide analüüsimisel.

Kõigile huvilistele.

FLFI.02.097 Pedagoogiline eetika (3 EAP)
Margit Sutrop
R 10-12 (n 2), N 16-18 (n 6), L 12-14 (n 10), P 16-18 (n 14, 18, 20) Ülikooli 18-139, 140

Kursus algab sissejuhatusega eetikasse ja kutse-eetikasse. Puudutatakse küsimust, mis on professionaalsus ning millist käitumist ühiskond õpetajalt eeldab ning miks. Pedagoogilise eetika probleemsituatsioonide arutelu käigus tutvutakse tähtsamate moraaliteooriatega, uuritakse, millised on meie väärtused ja milliseid küsimusi kergitavad väärtuste konfliktid, tutvutakse õpetajate eetikat reguleerivate dokumentidega. Kokkuvõtvas seminaris mõeldakse moraaliotsustuste tegemise viiside üle.

Õpetajaõpe, huvilised kraadiõppest.

FLFI.03.007 Teadusfilosoofia ja -metodoloogia (3 EAP)
Endla Lõhkivi
K 10-12 või 14-16 Jakobi 2-337, n 2-14

Kursusel käsitletakse teadusfilosoofia vaatevinklist järgmisi teemasid: teaduse mõiste, teaduse määratlemise erinevad viisid, teadus ja pseudoteadus, filosoofia ja teadus; peamised filosoofilised teaduseteooriad (induktivism, falsifikatsionism, tegevusteoreetilised käsitused, struktuurilaadsed käsitused); teaduse metodoloogilised küsimused (mis on mõiste, fakt, mudel, hüpotees, seadus, teooria, seletus, vaatlus, eksperiment, objektiivsuse mõiste).

Kõigile huvilistele, eriti kõigi erialade kraadiõppuritele.

Lisainfo ja registreerimine pärast tähtaega:
HVFI koordinaator Ruth Jürjo
tel (+372) 737 5314