Vaba- ja valikained filosoofias sügissemestril 2014

FLFI.00.001 Sissejuhatus filosoofiasse 3 EAP
Õppejõud teadur Marek Volt, toimub nädalavahetustel koos AÜ-ga (P 16-18; 3, 6, 9, 12, 15 n).
Ülevaade filosoofia kesksetest mõistetest, teooriatest ja valdkondadest. Filosoofilised probleemid ja nende lahendamisviisid.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt.


FLFI.00.002 Sissejuhatus filosoofiasse 2 EAP
Kaks gruppi:

  • õppejõud teadur Marek Volt, toimub nädalavahetustel koos AÜ-ga (P 16-18; 3, 6, 9, 12, 15 n),
  • õppejõud teadur Toomas Lott, toimub N 16-18, 3-11 n.

Ülevaade filosoofia kesksetest mõistetest, teooriatest ja valdkondadest. Filosoofilised probleemid ja nende lahendamisviisid.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt.


FLFI.00.023 (6 EAP) ja FLFI.02.065 (3 EAP) Esteetika
Õppejõud teadur Marek Volt, toimub K 16-18; 2-11, 13-14 n.
Süstemaatiline ülevaade filosoofilise esteetika kesksetest mõistetest (nt ilu, esteetiline kogemus), probleemidest (nt maitseparadoks) ja teooriatest (nt esteetiline kunstiteooria). 6 EAP soovijad kirjutavad lisaks eksamile pikema essee.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt, eriti oodatud on kunstiajaloo, kirjanduse ja kultuuriteaduste, semiootika ja maalikunsti üliõpilased.


FLFI.00.055 Filosoofiline kirjutamine 3 EAP
Õppejõud Nelli Jung (MA) ja Eve Kitsik (MA), toimub T 12-14, 2-14 n.
Kursuse eesmärk on õppida tundma filosoofilise kirjutamise omapära, omandada abistavaid tehnikaid ja taktikaid filosoofilise essee kirjutamiseks ning arendada levinumate vigade märkamise ja vältimise oskust. Eesmärgi saavutamisel mängib olulist rolli praktiline töö: ühine ja iseseisev tekstianalüüs, seminarivormis arutelud, kirjutamisülesanded, tagasiside jms.
Sobib huvilistele filosoofiale lähedastelt erialadelt, eriti oodatud on filosoofiat kõrvalerialana õppivad üliõpilased.


FLFI.01.053 Sissejuhatus filosoofia ajalukku 3 EAP
Õppejõud lektor Andrus Tool, toimub K 10-12, 2-15 n.
Õppeaine hõlmab järgmisi teemasid: filosoofia sünd Antiik-Kreekas, eleaatide koolkond, antiikaja atomistid, antiikaja sofistide käsitletud filosoofilisi probleeme, Sokratese tähendus Antiik-Kreeka filosoofia ajaloo jaoks, Platoni õpetus olevast, Platoni õpetus teadmises ja mõtlemisest, Platoni õpetus hingest ja voorustest, Platoni poliitiline õpetus, hellenismiaja filosoofia: stoikud, epikuurlased, skeptikud, filosoofia asendi muutumine kristliku hilisantiigi vaimuilmas, R. Descartes ja uusaja filosoofia lähtekohad, D. Hume`i empiristlik skeptitsism, K.R. Popperi kriitiline ratsionalism.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt.


FLFI.01.093 Olemiseküsimus Gustav Teichmülleril ja Martin Heideggeril 3 EAP
Õppejõud lektor Eduard Parhomenko, N 14-16, 2-15 n.
Sissejuhatus fenomenoloogiasse ja fenomenoloogilisse ontoloogiasse Martin Heideggeri teose "Olemine ja aeg" najal kõrvutuses kristliku personalismi ja selle käsitusega olemisest Gustav Teichmülleri teoses "Tegelik ja paistev maailm. Uus alusepanek metafüüsikale".
Sobib filosoofia ajaloo huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt.


FLFI.02.003 Eetika alused 3 EAP
Õppejõud professor Margit Sutrop, teadur Külli Keerus, R 10-12; 1, 5, 10, 12, 14 n.
Kursuses antakse ülevaade eetika põhiprobleemidest ja -mõistetest: Mis on eetika ja moraal? Eetika etümoloogia. Millega tegelevad teoreetiline ja praktiline eetika ning kutse-eetika? Mille poolest erinevad normatiivsed süsteemid moraal, õigus, religioon? Fakti ja väärtuse seos. Mis vahe on kirjeldaval ja väärtustaval lausungil? Kuidas langetatakse moraaliotsustusi? Kas väärtused on subjektiivsed või objektiivsed? Kust on pärit meie moraalinormid? Kas moraalinormid on universaalsed või kultuurirelatiivsed? Missugused moraalsed kohustused on meil teiste inimeste ees? Mis motiveerib inimesi moraalselt toimima? Kas omahuvi ja moraal sobivad kokku? Kuidas on seotud väärtused ja normid ning väärtused ja õnn? Tutvustatakse eetika peamisi teooriaid: deontoloogiline ja teleoloogiline eetika, kontraktualism, vooruseetika, psühholoogiline ja eetiline egoism. Õpitakse nende alusel põhjendama moraaliotsustusi.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt, nii päevaõpe kui AÜ.


FLFI.02.027 Ajaloofilosoofia (6 EAP)
Õppejõud vanemteadur Eva Piirimäe, toimub R 10-12, 2-14 n.
Kursuse esimeses osas vaatleme spekulatiivse ajaloofilosoofia kujunemist 17.-19. sajandil ning selle kriitikat 20. sajandil. Kursuse teises osas tegeleme ajaloo kui teadusliku distsipliini eripäraga. Vaatleme (1) ajalugu kui teadust ja teadmist, (2) ajalugu kui lugu, (3) ajalugu kui ühte sotsiaalteadustest ning (4) ajaloo ja ajaloolise mälu suhet.
Sobib huvitatud kraadiõppuritele kõigilt erialadelt.


FLFI.02.028 Eetika seminar 3 EAP
Õppejõud professor Margit Sutrop, N 14-16; 2-15 n.
Aine käsitleb sissejuhatavalt metaeetika, normatiivse ja praktilise eetika problemaatikat. Seminarides tutvustakse klassikalisi ja kaasaegseid eetikaalaseid tekste, näidatakse eetikateemade tähtsust kirjanduses, arendatakse üliõpilaste analüüsi- ja arutlusoskust.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt, kellel läbitud või paralleelselt läbimisel FLFI.02.003 Eetika alused.


FLFI.02.097 Pedagoogiline eetika (3 EAP)
Õppejõud professor Margit Sutrop, toimub L 10-12; 3, 6, 12, 15, 19 n.
Kursus algab sissejuhatusega eetikasse ja kutse-eetikasse. Puudutatakse küsimust, mis on professionaalsus ning millist käitumist ühiskond õpetajalt eeldab ning miks. Pedagoogilise eetika probleemsituatsioonide arutelu käigus tutvutakse tähtsamate moraaliteooriatega, uuritakse, millised on meie väärtused ja milliseid küsimusi kergitavad väärtuste konfliktid, tutvutakse õpetajate eetikat reguleerivate dokumentidega. Kokkuvõtvas seminaris mõeldakse moraaliotsustuste tegemise viiside üle.
Sobib õpetajaõppe üliõpilastele kõigilt erialadelt.


FLFI.02.133 Õiglus (3 EAP)
Õppejõud vanemteadur Kadri Simm, toimub K 14-16, 2-13 n.
The aim of the course is to introduce students to the basic concepts, theories, philosophers and dilemmas regarding justice. The course is focused mainly on the 20th century political and social philosophy although we will also engage with some of the important thinkers of the further past (Plato, Mill).
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt, eriti riigi- jt sotsiaalteadused. Inglise keeles.


FLFI.02.134 Spordieetika (3 EAP)
Õppejõud Heidy Meriste, toimub K 12-14, 3-15 n.
Kursuses leiavad kajastamist ausa mängu, dopingu ja geneetilise parendamise, sooküsimuste, rahvuse ja olümpismi ning fänni- ja treenerieetika teemad. Niisiis vaatame sporti läbi mitmekülgse prisma, võttes arvesse nii tippsportlase kui ka treeneri ja fänni perspektiivi. Käsitleme nii klassikalisi spordieetika teemasid nagu aus mäng kui ka just Eestis laia kõlapinda leidnud teemasid nagu doping ning treenerieetika.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt, eriti kehakultuuriteaduskonna üliõpilastele.


FLFI.03.007 Teadusfilosoofia ja metodoloogia (3 EAP)
Õppejõud dotsent Endla Lõhkivi, toimub kahes grupis K 10-12 või 14-16, 1-15 n.
Kursusel käsitletakse teadusfilosoofia vaatevinklist järgmisi teemasid: teaduse mõiste, teaduse määratlemise erinevad viisid, teadus ja pseudoteadus, filosoofia ja teadus; peamised filosoofilised teaduseteooriad (induktivism, falsifikatsionism, tegevusteoreetilised käsitused, struktuurilaadsed käsitused); humanitaar-, sotsiaal- ja loodusteaduste võrdlus; teaduse metodoloogilised küsimused (mis on mõiste, fakt, mudel, hüpotees, seadus, teooria, seletus, vaatlus, eksperiment, objektiivsuse mõiste); tõe mõiste, objektivism, teadmine ja väärtused, teadus ühiskonnas.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õpetasemetelt, eriti oodatud on kraadiõppurid.


FLFI.03.084 Bioloogiafilosoofia (3 EAP)
Õppejõud teadur Edit Talpsepp, toimub T 14-16, 2-12 n.
Kursusel käsitletakse bioloogiafilosoofia vaatevinklist järgmisi teemasid: erinevad liigimõisted, bioloogilise klassifikatsiooniga seotud küsimused, evolutsiooniteooria struktuur, loodusliku valiku ühikud, geeni mõistega seotud küsimused jne.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt, eriti LOTE üliõpilastele. Üleülikooliline doktoriõppe valikaine.


FLFI.03.089 Maailmapilt (3 EAP)
Õppejõud teadur Ave Mets, toimub tsüklina 1-4 n (E ja N 10-12 ja 10-14)
Loodus kui hingestatud (animism, polüteism); monoteism ja teadus; loodusseadused kui materiaalsed või kui transtsendentsed, abstraktsed, materiaalsusest abstraktsusse; inimene ja loodus, inimene ja maailm; matemaatika ja tehnoloogia maailma tunnetamises; süvaökoloogia.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt, eriti LOTE, MT ja US üliõpilastele.


FLFI.04.014 Sissejuhatus vaimufilosoofiasse (3 EAP)
Õppejõud vanemteadur Bruno Mölder, toimub N 16-18; 1-2, 7-15 n.
Kursus annab sissejuhatava ülevaate vaimufilosoofia mõistetest, probleemidest ja argumentidest.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt.


FLFI.04.015 Loogika II (3 EAP)
Õppejõud professor Daniel Cohnitz, toimub K 12-14; 2-14 n.
Logic II introduces primarily metalogical notions and results about model theoretic semantics and deductive systems. This semester’s topic: Introduction to Modal Logic.
Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt, kel läbitud eeldusaine FLFI.04.024 Loogika I. Inglise keeles.


FLFI.04.024 Loogika I (3 EAP)
Õppejõud professor Daniel Cohnitz, toimub K 14-16 või 16-18; 2-15 n.
Logic I introduces modern philosophical logic and its use in the analysis of arguments and natural language semantics. Kursus tutvustab kaasaegset filosoofilist loogikat ja selle kasutusviise. Sobib huvilistele kõigilt erialadelt ja õppeastmetelt. Üleülikooliline doktoriõppe valikaine. Õppetöö toimub kahes grupis, nii inglise kui eesti keeles.

Lisainfo ja vajadusel ainele registreerimine:
FLFI koordinaator Ruth Jürjo, ruth.jurjo@ut.ee