Autor:
Kertu Rajando

Uus lasteraamat aitab lastega väärtustest rääkida

Alates neljapäevast on raamatupoodides müügil väärtuste- ja filosoofiaraamat „Mis on sulle kallis?“, mille kuus kaasahaaravat lugu aitavad rääkida lastega väärtustest ja arutada nende tähenduse üle. 

Väärtuste- ja filosoofiaraamat on Tartu Ülikooli eetikakeskuse väljaanne, mille autorid on lastekirjanik Tia Navi ning Tartu Ülikooli praktilise filosoofia kaasprofessor Kadri Simm. Raamat on mõeldud lasteaia- ja algkooliealistele lastele, kuid pakub lugemislusti nii väikesele kui ka suurele lugejale. Iga lugu täiendavad väärtusarutelu toetavad küsimused ja kommentaar väärtuste tähenduse kohta, mis aitab täiskasvanul lapsega loo üle mõttevahetust pidada. 

Lastekirjanik Tia Navi kirjutatud lühilood keskenduvad sellistele väärtustele nagu sõprus, austus elu vastu, soorollid, hoolivus, mitmekesisusega arvestamine ja kodumaa armastus. „Üha keerukamaks muutuvas maailmas tasub lastega väärtustest rääkida, andmaks neile kaasa orientiir, kompass, millest juhinduda, et nad saaksid elada kooskõlalist ja õnnelikku elu. Just oskust väärtusi ära tunda, sõnastada ja neid oma elus mõtestada on antiikajast alates peetud hea elu aluseks,“ selgitab Tia Navi. 

Raamatu värvikirevate illustratsioonide autor on auhinnatud lasteraamatute illustraator Elina Sildre. Esimest korda ilmus raamat 2022. aastal eesti- ja venekeelsena ning selle tõlkisid Boriss Baljasnõi ja Darja Parševa. Tänavu ilmus selle ukrainakeelne versioon, mille tõlkija on Katja Novak. Kui raamatut on seni tasuta jaotatud lasteaedadele, laste tugikeskustele ja raamatukogudele, siis nüüd on võimalik huvilistel seda ka osta. Raamatut saab soetada Tartu Ülikooli kirjastuse, Apollo või Rahva Raamatu poodidest. 

Raamatu väljaandmist on rahastanud Briti Nõukogu projekti „People to People Cultural Engagement Programme“ raames. Raamatu ilmumist on toetanud Haridus- ja Teadusministeerium riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013“ jätkuprogrammist 2021–2026. 

 

   

Image
Briti Nõukogu logo
Image
Haridus- ja teadusministeeriumi logo
Image
Tartu Ülikooli eetikakeskuse logo

 

 

 

 

 

Vaata lisaks: 

  • Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub üliõpilasi ja täiendusõppijaid osalema eetikaalastel kursustel, mille kohta leiab lisainfot veebilehel
  • Tutvu ka Tartu Maailmaülikooli programmiga projekti veebilehel
Kogumiku kaanekujundus, kus on ruutudena eri aastanumbrite kujundused, läbivaks visuaaliks on tigu

Värske teos kirjeldab viimast viite aastakümmet eluteadustes - biomatemaatikast -semiootikani

Rauno Thomas Mossi illustratsioon semiootika õpikule, Tartu-Moskva koolkond

Semiootika ja kultuuriteooria eriala bakalaureusetööde kaitsmine 2024

Pildil on avaras saalis inimesed istumas laua taga

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad saavad eestikeelsele õppele üleminekul tuge Tartu lasteaedade kogemustest