Urmas Sutropi ettekanne „Lumivalgukese muinasjutud enne ja pärast vendasid Grimme“

Esmaspäeval, 21. märtsil peab mõtteloo seminaris ettekande Urmas Sutrop teemal „Lumivalgukese muinasjutud enne ja pärast vendasid Grimme“


Seminar toimub kell 16.15-17.45 Jakobi 2-336. Kõik huvilised on oodatud!

Ettekande kokkuvõte:

Stith Thompson: „Muinasjutt (Märchen) on lühike lugu, mis sisaldab motiivide või episoodide järgnevust. See areneb ebareaalses maailmas, ilma päris kohtade või tegelasteta, mis on täis imepärast. Sellel eikusagilmaal tapavad madalat päritolu kangelased vastaseid, pärivad kuningriike ja abielluvad printsessidega“ (1946: 8).

Ettekanne juhatatakse sisse küsimustega, mis on muinasjutt ja missugune on muinasjutu-uurijate tööriistakast. Seejärel püütakse määratleda, mis on Lumivalgukese muinasjutt (AT 709/ATU 709) ja küsitakse, millest see koosneb (peamised Lumivalgukese muinasjutu motiivid on armukadedus, lapse hülgamine, pagendus, surmataoline uni, abilised).

Seejärel vaadatakse lühidalt, kuidas vennad Grimmid muutsid avalikkuse, lastevanemate ja kiriku survel Lumivalgukese muinasjuttu.

Ettekande lõpetavad näited Grimmide eelsetest Lumivalgukese muinasjuttudest. Need tõstatavad küsimuse, kas Lumivalgukese muinasjutus väljendatud ideed on universaalsed või on need levinud mõnest „algkodust,“ segunedes teiste muinasjuttude ja motiividega.

Haigussümptomite või isolatsiooni puhul palume osaleda Zoomi vahendusel:

https://ut-ee.zoom.us/j/93956550731?pwd=emY1UTQ0cFNmdTR1TWlvbGdFNS9nZz09

Meeting ID: 939 5655 0731

Passcode: 346896

Üliõpilased Jakobi 2 õppehoone auditooriumis

Sügisesed vabaained humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas

konverentsi info rohekas-kollasel siiruviirulisel banneril

NordPhil 2024 ootab kaastöid – Põhjamaade filosoofiatudengite konverents Tartus

Philosophical words in different sizes

Filosoofia eriala magistritööde kaitsmine 2024