Tänavune filosoofia maailmameister selgub Tartus

Homsest, 14.–18. maini kogunevad Tartusse üle maailma 40 riigi noored filosoofid, et võtta mõõtu 23. rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil, mis keskendub lahkarvamustele. Eestit esindavad õpilased Tartust, Pärnust ja Tallinnast. Filosoofia maailmameister saab medali kaela 17. mail.

Tartu ülikooli teaduskooli direktori Viire Sepa sõnul on rahvusvaheliste olümpiaadide korraldamine Eestis väga oluline. „Näeme, et meie õpilaste lähetamine rahvusvahelistele võistlustele on oluline nende arengu toetamisel. Korralduskohustuse võtmisega ja sellises mastaabis ürituse läbiviimisega näitame selgelt, et toetame riigina andekate noorte arengut.“

Sepp lisas, et kahtlemata on positiivne, et koguni kümme kohalikku õpilast saavad Eestis rahvusvahelisel olümpiaadil osalemise kogemuse, mis edendab kriitilise, loova ja uuriva mõtlemise kultuuri Eestis.

Üleriikliku filosoofiaolümpiaadi tulemuste alusel kuuluvad Eesti võistkonda Marta-Liisa Talvet, Liisi Voll ja Lisanne Meristo Hugo Treffneri gümnaasiumist, Helen Maria Raadik ja Julius Koppel Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumist, Andreas Palm Gustav Adolfi gümnaasiumist, Kaisa Laur ja Riste Kaaret Tallinna reaalkoolist, Mari-Liis Vähi Kadrioru Saksa gümnaasiumist ning Alexander Rannar Pärnu ühisgümnaasiumist.

Olümpiaadi võistlusülesanne on kirjutada arvutis nelja tunni jooksul võõrkeelne filosoofiaessee. Essee teema on enamasti mõne filosoofi keerukas tsitaat, mis tähendab, et kirjutaja tõlgendustöö algab aforismist peamise probleemi väljalugemisega.

Olümpiaadi paremik selgub žürii anonüümse hindamise käigus. Tublimatele jagatakse preemiatena välja kuld-, hõbe-, pronksmedalid ja äramärkimised. Eesti õpilastest on varasematel olümpiaadidel äramärkimise pälvinud Heidy Meriste (2007), Paul Kuuse (2010), Märt Belkin (2013) ja Marta-Liisa Talvet (2014).

Rahvusvahelisi filosoofiaolümpiaade korraldatakse 1993. aastast ja Eesti õpilased osalevad neil 2005. aastast. Korraldamise eesmärk on populariseerida filosoofia õpetamist ning toetada filosoofias võimekate noorte arengut, süvendada eetilist maailmatunnetust ning ülemaailmse rahu edendamist rahvusvaheliste kontaktide kaudu.

Lisaks võistlusprogrammile pakutakse olümpiaadil osalejatele rikkalikku kultuuriprogrammi, millega tutvustatakse külalistele eesti kultuuri, filosoofiat ja maad. Paljud üritused, sh loengud ja diskussioonid, on avatud kõigile huvilistele. Sündmuste kohta leiab täpsemat infot lehelt ipo2015.ee.

Filosoofiaolümpiaadi näol on tegemist teise Eestis korraldatava rahvusvahelise olümpiaadiga. 2012. aastal toimus Eestis ülemaailmne füüsikaolümpiaad. 2016. aastal korraldatakse Eestis Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaad.

Rahvusvahelist filosoofiaolümpiaadi korraldavad Tartu ülikooli teaduskool ning filosoofia ja semiootika instituut. Sündmust rahastab haridus- ja teadusministeerium.

Vaata ka Viire Sepa "100 sekundi videot" "Andekus ei ole raiskamiseks" ERR Novaatorist.

Lisainfo: Viire Sepp, Tartu ülikooli teaduskooli direktor, tel: 737 5890, 518 9951, e-post: viire.sepp@ut.ee;
Marek Järvik, Tartu ülikooli teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, tel: 517 7091, e-post: marek.jarvik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!