Rahvusvaheline teadusfilosoofia töötuba "Responsible research: social, cultural and material aspects"

Rahvusvaheline töötuba "Responsible research: social, cultural and material aspects" Tartu Ülikooli filosoofia osakonnas 10. septembril 2015, Jakobi 2, ruumis 337 algusega kell 13.15.

Euroopa Liidu raamprogrammis Horisont 2020 on vastutustundlik teaduslik uurimine ja innovatsioon (Responsible Research and Innovation) üks keskseid mõisteid, selle all peetakse silmas senisest paremat ühiskonna huvide arvestamist teaduslikus uurimistöös ja uute tehnoloogiate arendamisel. Mida see õigupoolest tähendab? Kelle huve ja kuidas tuleb arvestada? Mille poolest erineb selline teaduspoliitiline teemapüstitus varasematest sotsiaalselt relevantse teaduse taotlustest? Milliseid probleeme loodetakse uudse probleemipüstituse abil lahendada?

Oma töötoas käsitleme vastutustundliku teaduse teemat erinevate distsipliinide ja teoreetiliste lähenemiste vaatenurgast, esindatud on teadusfilosoofia, sotsioloogia, kultuuriuuringud, loodusteaduslik haridus. Ühendavaks teoreetiliseks lähenemiseks on nn uus-materialism, teoreetiline suundumus filosoofias, humanitaar- ja sotsiaalteadustes. Mitmed töötoa esinejad on tegevad COST võrgustikus “New Materialism: Networking European Scholarship on 'How Matter Comes to Matter’”.

Töötoas esinevad Waltraud Ernst Linzi Ülikoolist, Marja Vehvilainen Tampere Ülikoolist, Maris Sõrmus Tallinna Ülikoolist, Emanuele Bardone Tartu Ülikoolist, Jaana Eigi ja Endla Lõhkivi Tartu Ülikoolist.

Programm ja teesidekogumik

Osavõtusoovist palun teatada Endla Lõhkivile endla.lohkivi (at) ut.ee

Töötuba on korraldatud PUT 732 “Essentsialism interdistsiplinaarse uurimistöö kontekstis: teaduskogukonnas esinevate stereotüüpide filosoofiline ja kultuuriline analüüs“ toetusel.