8.-11. detsembril toimub Tartu Ülikooli ja Küprose Ülikooli kaaskorraldusel rahvusvaheline veebikonverents „Transmedial Turn? Potentials, Problems, and Points to Consider“ („Transmeedialine pööre? Võimalused, probleemid ja küsimused“).
Erinevate märgisüsteemide, väljendusvahendite ja meediumite rohkus kaasaegses kultuuris on kaasa toonud selle, et sõnumeid ei ole vaja tõlkida üksnes ühest loomulikust keelest teise, vaid ka ühest väljendusvahendist ja meediumist teise. Sõnalisest pildiliseks, visuaalsest akustiliseks, paberilt ekraanile või ekraanilt teatrilavale liikudes tekstid kohanduvad, tähendused nihkuvad ja rikastuvad. Meediumite ja märgisüsteemide paljusus toob kaasa ka selle, et sõnumid eksisteerivad paralleelselt mitmes meediumis ja väljendusvahendis korraga, avaneb võimalus luua kultuuritekste, mis moodustuvad erinevates väljendusvahendites loodud allosadest. Tõlke ja tõlkimise, teksti ja terviku tähendused on muutunud avaramaks ja keerulisemaks. Konverents “Transmeedialine pööre?” toob kokku erinevate valdkondade esindajad, et ühiselt uurida, millised on sõnumite sellise meediumitevahelise rände või meediumiülese koondumise tagajärged kultuuris, kuidas toimub sellises meediapaljususes kommunikatsioon ja tähendusloome, sõnumite loomine, mõistmine ja mõtestamine.
Konverentsil esineb kokku rohkem kui 70 uurijat eri valdkondadest, sealhulgas plenaaresinejad Lars Elleström (Linné Ülikool), Thomas Leitch (Delaware’i Ülikool), Anthony Pym (Melbourne’i Ülikool), Irina Rajewsky (Berliini Vabaülikool) ja Peeter Torop (Tartu Ülikool). Ettekannetes ja töötoas võetakse vaatluse alla teoreetilised ja praktilised probleemid, mis kaasnevad üleminekuga logotsentrilisest kultuurist järjest intersemiootilisema, intermeedialisema ja transmeedialisema kultuuri poole.
Konverentsi programm, ettekannete teesid ja muu info on leitav konverentsi kodulehel transmedia.ut.ee.
Konverents toimub Zoomi keskkonnas ja konverentsi töökeel on inglise keel. Konverentsile on võimalik registreeruda kogu konverentsi toimumise aja jooksul ning registreerunutel on võimalus konverentsi järele vaadata kuni jaanuari 2021 lõpuni.
Konverentsi kaaskorraldajad on Tartu Ülikooli semiootika osakond ja Küprose Ülikooli anglistika osakond. Konverentsi toimumist toetavad Tartu Ülikooli maailmakeelte ja –kultuuride kolledž, Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkond, Tartu Ülikooli kultuurisemiootika rahvusprofessuur, Küprose Ülikooli anglistika osakond ja Eesti Semiootika Selts. Konverentsi aitab korraldada Publicon.
Lisainfo:
Elin Sütiste ja Vasso Giannakopoulou,
konverentsi peakorraldajad
kontakt: transmedia@ut.ee
tel 55582846 (Elin Sütiste)