Jakob von Uexkülli käsikirjapärand jõuab Tartu ülikooli raamatukokku

18. novembril allkirjastatakse Tartu ülikooli raamatukogus leping, millega Eesti looduseuurijate seltsi Jakob von Uexkülli keskus annab Tartu ülikooli raamatukokku hoiule rikkaliku Jakob von Uexküllilt pärit arhiivimaterjali, mis sisaldab mh fotosid ja käsikirju.

Baltisaksa päritolu zooloog, bioloogia filosoof ja biosemiootika esiisa Jakob von Uexküll (1866–1944) on tuntumaid Eestis sündinud ja elanud 20. sajandi teadlasi. TÜ raamatukokku hoiustatava pärandiosa annetas Eesti looduseuurijate seltsi Jakob von Uexkülli keskusele Uexkülli pojanaine Marina von Uexküll ning see jõudis 2012. a. Freiburgist Eestisse TÜ biosemiootika professori Kalevi Kulli vahendusel. Deponeeritavate materjalide seas on raamatute käsikirju, separaate, fotosid ning üle 400 Uexküllile saadetud kirja ning mitmeid tema kirjutatud kirju.

Tuntumate kirjasaatjate seas on bioloogid Hans Driesch, Konrad Lorenz, Heini Hediger, Emmanuel Rádl, Wilhelm Roux, füsioloog Charles S. Sherrington, füüsik Ernst Mach, filosoofid Oswald Spengler ja José Ortega y Gasset, mitmeid baltisaksa intellektuaale Eestist jt. Pärast korrastamist saavad need materjalid uurijatele ja huvilistele Tartu ülikooli raamatukogu kaudu kasutatavaks.

Uexkülli uurimistöö erinevates Euroopa teadusasutustes (Heidelbergis, Napolis, Hamburgis) keskendus suuresti mereselgrootute närvifüsioloogiale, täpsemalt lihastoonusele ja erinevatele organismi käitumisega seotud tagasisidemehhanismidele.

Täna tuntaksegi Uexkülli eelkõige tänu tema omailmaõpetusele, mille kohaselt elab iga elusolend talle omases märkide ja tähenduste maailmas – omailmas. Selle mõiste kaudu on Uexküll jõudnud tänastesse psühholoogia, semiootika, filosoofia, antropoloogia alastesse töödesse.

Tartu ülikooli raamatukogus on tallel ligi 200 teadlase ja teadusasutuse arhiivifondid. Euroopa kultuurikontekstis unikaalne käsikirjakogu sisaldab õpetlaste, literaatide, riigitegelaste, muusikute jt kirju ning autograafe 16. sajandist tänapäevani.

Lisainfo: Kalevi Kull, TÜ biosemiootika professor, tel: 737 5933, e-post: kalevi.kull [ät] ut.ee;
Malle Ermel, TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja, tel: 737 5744, e-post: malle.ermel [ät] ut.ee.