Autor:
Private collection

G. Frege nimeline loengusari 2023: Adam Toon „Vaimu lugu: kartesianism, biheiviorism ja fiktsionalism"

 

Adam Toon on Exeteri Ülikooli kaasprofessor ja sealse bio- ja eluteadusi ühendava insterdistsiplinaarse keskuse Egenis asejuht.

Me räägime sageli vaimust kui siseilmast. Kartesianism võtab sellist juttu tõsiselt. Kunagi peeti meie siseilma veidraks, immateriaalseks substantsiks. Tänapäeval öeldakse, et siseilm asetseb ajus. Läbi aastate on mõned filosoofid, eelkõige biheivioristid püüdnud hakkama saada ilma selle siseilmata. Kuid nende pingutused on enamasti luhta läinud. Need loengud pakuvad välja uue, mentaalse fiktsionalismina tuntud lähenemise vaimule. Selle lähenemisviisi kohaselt on meie vaimu mõiste metafoorne: me projitseerime inimkultuuri, eriti keele „välisilma“ vaimsesse „siseilma“. See siseilm on kasulik väljamõeldis: seda pole olemas – ja ometi ei saa me sellest rääkimata jätta. Loengutes tutvustatakse seda ideed ja uuritakse selle mõju võtmeküsimustele, mis puudutavad vaimu päritolu, piire ja ajalugu. Loengud põhinevad Adam Tooni hiljutisel raamatul „Mind as Metaphor: A Defense of Mental Fictionalism“ (Oxford University Press, 2023).

Loengud on ingliskeelsed.

teisipäev, 5.12

Cartesianism. 10.15-11.45, Jakobi 2-114

AVALIK LOENG: The Story of the Ghost in the Machine. 14.15-15.45, Jakobi 2-226

kolmapäev, 6.12

Behaviourism. 12.15-13.45, Jakobi 2-114

The Origins of the Mind. 14.15-15.45, Jakobi 2-114

neljapäev, 7.12

The Boundaries of the Mind. 10.15-11.45, Jakobi 2-224

The History of the Mind. 14.15-15.45, Jakobi 2-114

Tudengitel on osalemise eest võimalik saada 1 EAP. Ainepunkti saamiseks on tarvis osaleda 2023. aasta Frege loenguid ettevalmistavalt seminaril 29. novembril kell 14.15-17, osaleda Frege loengutel ning panna kirja lühike reflektsioon selle kohta. 

Registreerimiseks on avatud kursused  Filosoofiakonverents I (1 EAP; FLFI.00.110) ja Filosoofiakonverents II (1 EAP; FLFI.00.112, neile, kel I osa juba sooritatud). Kui need mõlemad on juba tehtud, aga tahaks ka Frege loengutest osa võtta, kirjutage palun ruth.jurjo@ut.eeTäiendav info on õppeinfosüsteemis.
 

Gottlob Frege nimelise loengusarja info ja varasemad ettekanded.

Koostöö ja välisõpingud

Tartu Ülikool on maailmas tuntud ja tunnustatud semiootikakeskus ning seda külastavad paljud välislektorid, kelle intensiivkursused muudavad õpingud värvikamaks ning põnevamaks. Tänu tihedatele sidemetele teiste semiootika keskustega maailmas on võimalik jätkata õpinguid lisaks Tartu Ülikooli semiootika osakonna magistrantuurile ka välisriikides. Semiootika tudengid osalevad tihti ka semiootika (välis)konverentsidel, -seminaridel ja suvekoolides. Erinevate ürituste ja võimaluste info saadetakse listidesse ning semiootika sündmuste kalendri leiab ka Eesti Semiootika Seltsi kodulehelt.
Tudeng loengus

Üliõpilaste teadustööde riiklikule konkursile oodatakse lõputöid

Kogumiku kaanekujundus, kus on ruutudena eri aastanumbrite kujundused, läbivaks visuaaliks on tigu

Värske teos kirjeldab viimast viite aastakümmet eluteadustes - biomatemaatikast -semiootikani