Esimest korda Eestis toimuv filosoofide ja psühholoogide konverents toob Tartusse 150 teadlast

14. juulil algab Tartus Euroopa filosoofia ja psühholoogia ühingu 23. aastakonverents, mis toob Tartusse psühholoogid, neuroteadlased, keeleteadlased, arvutiteadlased, bioloogid ja filosoofid 23 riigist, sh Austriast, Belgiast, Kanadast, USA-st ja Saksamaalt. Esimest korda toimub iga-aastane kohtumine Balti riikides.

Tartu ülikooli teoreetilise filosoofia professori, konverentsi Eesti-poolse korraldaja Daniel Cohnitzi sõnul tehakse ja toetatakse Tartu ülikooli filosoofia ja semiootika instituudis erialadevahelist koostööd nii keeleteadlaste kui ka psühholoogidega ning seepärast on neil ka väga hea meel, et Euroopa filosoofia ja psühholoogia ühing valis just Tartu ülikooli tänavuse konverentsi toimumispaigaks.

„Loodame, et selline erialadevaheline sündmus näitab ka laiemale publikule, et filosoofia näol ei ole tegemist elevandiluust tornis toimuva eesmärgitu abstraktse refleksiooniga, vaid et filosoofia tegeleb teaduse uuemate ja põletavamate küsimuste ning probleemidega, mis sünnivad keeleteadlaste, psühholoogide, arvutiteaduse ja neuroteadlaste uurimistööst,“ kirjeldas Cohnitz konverentsi toimumise tähtsust Tartus.

23. aastakonverents keskendub viimaste aastate uurimistööle teoreetilises filosoofias ning empiirilistele tulemustele psühholoogias, keeleteaduses ja neuroteadustes.

Konverentsi peaesinejad on oma ala eksperdid. Yorki ülikoolist pärit lingvist Marilyn Vihman uurib näiteks lapse keele arengut. 2011. aastal pidas ta Tartu ülikoolis loengukursuse psühholingvistikast ja neurolingvistikast. Joshua Knobe on Yale’i ülikooli eksperimentaalfilosoof, keda peetakse „Knobe’i efekti“ avastajaks. „Knobe’i efekt“ näitab, et teo tagajärgedele antav moraalne hinnang mõjutab selle teo moraalivälist klassifitseerimist. Peaesinejate hulgas on ka Cecilia Heyes (psühholoogia, Oxfordi ülikool) ja Lucy O’Brien (filosoofia, University College London).

Varasematel aastatel on Euroopa filosoofia ja psühholoogia ühingu aastakonverentsil käsitletud teemasid nagu ruumimõisted, simulatsiooniteooria, tähelepanu, jagatud tähelepanu, osutus, teadvuse problemaatika, introspektsioon, emotsioon, taju, varane matemaatiline tunnetus, imiku arusaamine intentsionaalsusest, mälu ja aeg.

Konverentsi korraldab Euroopa filosoofia ja psühholoogia ühing Tartu ülikooli filosoofia ja semiootika instituudiga. Konverents toimub Tartus 14.–17. juulini 2015. Tutvu konverentsi programmiga http://espp2015.ut.ee.

Lisainfo: Daniel Cohnitz, TÜ teoreetilise filosoofia professor, tel: 737 5427, e-post: daniel.cohnitz [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee
www.ut.ee

Projekti toetab Saksamaa Liitvabariigi Välisministeeriumi vahenditest Saksa Akadeemilise Vahetusteenistuse (DAAD) kaudu Balti-Saksa Kõrgkoolide Büroo.

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!