Autor:
Andres Tennus

Daria Arkhipova kaitses doktoritöö „How Artificial Intelligence Recommendation Systems Impact Human Decision-Making“

Daria Arkhipova kaitses 3. oktoobril Tartu Ülikooli ja Torino Ülikooli ühiskomisjoni ees oma doktoritöö „How Artificial Intelligence Recommendation Systems Impact Human Decision-Making“ („Kuidas tehisintellekti soovitussüsteemid mõjutavad inimeste otsuste tegemist”) semiootika ja kultuuriteooria erialal cum laude.

Juhendajad
professor Kalevi Kull, Tartu Ülikool
emeriit- ja külalisprofessor Talis Bachmann, Tartu Ülikool 
professor Massimo Leone, Torino Ülikool (Itaalia)

Oponendid
professor Kristian Bankov, Bulgaaria Uus Ülikool (Bulgaaria)
professor Marijn Janssen, Delfti Tehnikaülikool (Holland) 

Kokkuvõte

Doktoritöö keskendus tehisintellekti soovitussüsteemide (AIRS – Artificial Intelligence Recommender Systems) uurimisele, mida kasutatakse laialdaselt digitaalplatvormidel nagu sotsiaalmeedia, analüüsides, kuidas mõjutavad need süsteemid meie otsuseid ja käitumist. Rakendades kommunikatsiooniprotsessi uurivaid semiootika teooriaid, vaadeldi, kuidas igapäevane suhtlus tehisintellektiga võib kujundada meie mõtlemist ja käitumist kognitiivsel, emotsionaalsel ja sotsiaalsel tasandil. Uurimistöö näitab, et oma algoritmiliste kujunduste kaudu, mis on kooskõlas digitaalplatvormide struktuuridega, suunavad AIRSid meie valikuid peenelt, kohandades või isegi peale surudes valitud eelistused meie otsustele, käitumisele ja tavadele. AIRSil on potentsiaal mõjutada mitte ainult seda, kuidas üksikisikud teevad otsuseid, vaid ka kujundada sotsiaalseid ja kultuurilisi tavasid. Need teoreetilised eeldused leidsid kinnitust välitööde kaudu, mis viidi läbi Itaalias, Eestis ja Hollandis. Uurimus toob välja, et AIRSi mõju on levinud erinevate kogukondade ja põlvkondade inimeste seas ning on sõltumatu digitaalsest kirjaoskusest. Uurimus leiab, et peaks toetama selliste tehisarusüsteemide arendamist, mis arvestaksid semiootiliste vahendite abil avastatud kommunikatsioonimehhanismide iseärasusi. See võib aidata luua tehisarutehnoloogiaid, mis keskenduvad inimkasutajate tähendusloome protsessile, mitte ülat-alla algoritmipõhistele lahendustele. See on oluline, et luua digitaalseid keskkondi, mis toetavad tähendusrikkamaid ja kasutajakeskseid suhtlusi.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Juho Kaarlo Sakari Lindholm kaitseb doktoritööd „Knowledge and Practice. A Criticism of the Concept of Knowledge“

28. novembril kell 12.15 kaitseb Juho Kaarlo Sakari Lindholm filosoofia erialal doktoritööd „Knowledge and Practice. A Criticism of the Concept of Knowledge” („Teadmine ja praktika. Teadmise mõiste kriitika”).
Fotol rohelises kampsunis Kadri Simm, taustal sügise-kollased puud, park

Kadri Simm valiti praktilise eetika professoriks

Sergei Sazonov kaitseb doktoritööd „The Entrepreneurial Theory of Ownership“

22. novembril kell 16.00 kaitseb Sergei Sazonov filosoofia erialal doktoritööd „The Entrepreneurial Theory of Ownership” („Ettevõtluslik omanditeooria”).