Endla Lõhkivi 60

 

17. jaanuaril saab 60-aastaseks humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna kaasprofessor Endla Lõhkivi.

 

Endla lõpetas Tartu ülikooli keemia erialal 1985. aastal, litsentsiaadikraadi teadusfilosoofia alal kaitses Göteborgi ülikoolis 1999. aastal ning doktorikraadi Tartu ülikoolis 2002. aastal. Juba 1998. aastal alustas Endla Tartu ülikoolis tööd teadusfilosoofia lektorina ning tema tööelu ongi kulgenud eelkõige ülikoolis teadusfilosoofiat edendades. 2004. aastast on ta juhtinud teadusfilosoofia õppetooli. Selles ametis on Endla aastaid juhtinud projekte, milles on osalenud peale koduõppetooli teadurite ja õppurite ka kolleegid Tallinna Tehnikaülikoolist, ja teinud koostööd välismaa kolleegidega. Lisaks sellele on Endla teinud teadus- ja õpetamistööd teisteski ülikoolides nii Eestis (nt. EMÜ, EKA) kui välismaal (nt. Helsingi, Uppsala). 

Endla uurimisteemad jätkavad ja laiendavad Tartu ülikoolis tehtud praktikapõhist teadusfilosoofiat. Need haaravad teaduse, eriti keemia, ajalugu ja tänapäeva, koostööd teaduses, kontseptuaalset arengut, teaduse soolisi, kultuurilisi ja poliitilisi aspekte ja konteksti, teadusfilosoofia metametodoloogilist analüüsi, empiirilist teadusfilosoofiat. Juba aastaid on Endla juhtinud uurimisprojekte, mis kasutavad teaduse mõtestamiseks teadusfilosoofilisest vaatepunktist teadlastega tehtud intervjuude kvalitatiivset analüüsi. See lähenemine on leidnud rahvusvahelist tunnustust. Tartu ülikoolis on ta peamiseks teadusfilosoofia sissejuhatavaid aineid õpetavaks õppejõuks, tehes lisaks muule ka sel viisil tänuväärset tööd praktikapõhise teadusfilosoofia liini järelkasvu eest hoolitsemisel. Lisaks sellele on ta õpetanud teadusfilosoofia eriaineid nagu feministlikku teadusfilosoofiat, sotsiaalepistemoloogiat, empiirilist teadusfilosoofiat. Endla on edukalt juhendanud mitmeid bakalaureuse-, magistri- ja doktoritöid. Samuti on Endla teinud tänuväärset tööd eriala populariseerimisel nii loengute, artiklite, näituste kui eetri kaudu. 2018. aastal oli Endla Eesti muuseumide aasta teadusauhinna kavaler. 

Endla on väga tegus teadusorganisatsioonilises ja -administratiivses tegevuses. Ta on paljude erialaste organisatsioonide liige, sh. Euroopa Teaduse- ja Tehnikauuringute Ühenduse (EASST), Euroopa Analüütilise Filosoofia Ühingu (ESAP), Rahvusvahelise Keemiafilosoofia Ühingu (ISPC), Euroopa Teadusfilosoofia Ühenduse (EPSA) ning Teaduse Praktika Uurimise Ühingu (SPSP), Teadusajaloo- ja Teadusfilosoofia Eesti Ühenduse juhatuse liige, ning osaline COST võrgustikus „Uus Materialism“. Endla on osalenud paljude rahvusvaheliste ja kohalike erialaste konverentside ja seminaride korraldamises ja programmitoimkonnas. 

Endla on palju aastaid tegelenud kirjanduse tõlkimisega: tema tõlkes rootsi keelest eesti keelde on ilmunud arvukalt raamatuid, samuti on ta inglise keelest tõlkinud Sergio Sismondo Sissejuhatuse teaduse ja tehnika uuringutesse“.  

Aastast 2014 on Endla tegelenud maalimisega. Ta õppis maalimist Tartu Rahvaülikoolis Robert Suvi maalistuudios. Endla isikunäitust „Minu maastikud“ sai 2019.-2020. aastatel näha Physicumi galeeris Tartus, Tartu Ülikooli esinduses Tallinnas ja Philosophicumi trepigaleriis Tartus. 

Juubilari roll nii Tartu ülikooli kui Eesti teadusfilosoofia hoidmisel ja edendamisel on hindamatu. Endla soojus ja osavõtlikkus, täpsus ja korraarmastus  moodustavad haruldase kombinatsiooni, mis annab talle asendamatud ja tänuväärsed oskused kolleegide ühendamisel nii institutsionaalsel kui inimlikul tasandil. 

Soovime juubilarile palju õnne ja jõudu ning jätkuvalt häid ideid! 

Töökaaslased. 

Ukraina lipp

Ülikooli Ukraina-teemaline teave

Meelis Friedenthal

Meelis Friedenthal pälvis kultuurkapitali kirjanduse proosaauhinna

Filosoofiaolümpiaadi esikolmik, vasakult: Doris Märss, Timofey Goshka ja Pärle Puna

Üleriigilise filosoofiaolümpiaadi lõppvoorus selgusid Eesti esindajad rahvusvahelisele olümpiaadile