Tartu Ülikooli doktorant Jason Mario Dydynski saavutas 1. juunil Hispaanias toimunud rahvusvahelise ülikoolide võrgustiku Coimbra Grupp kolme minuti teadusettekannete võistlusel tänu säravale esinemisele teise koha.
Tartu Ülikooli semiootika ja kultuuriteooria doktorant Jason Mario Dydynski pidas Hispaanias Salamanca Ülikoolis peetud võistlusel ettekande „Too Ugly for the Ark: The Role of Aesthetic Perception in Animal Conservation“ („Liiga kole Noa laeva jaoks. Kuidas välimus ja meeldimine mõjutab liigikaitset.“). Võistlusel osalejad pidid tutvustama oma teadustööd nii haaravalt ja arusaadavalt kui võimalik.
Dydynski rääkis oma ettekandes sellest, et suuremale osale teadlastest ja avalikkusest läheb küll korda imetajate käekäik, kuid ämblikud, ussid ja närilised on ökosüsteemi tervise seisukohast isegi tähtsamad ning neid on ka odavam kaitsta. „Miks on inimestel lihtsam mõista pandakarude kaitsmise vajalikkust kui näiteks ohustatud ämblikuliikide oma? Tuleb leida viisid, kuidas panna inimesed kaasa tundma ka n-ö koledatele liikidele,“ lisas ta.
„Ma õppisin selle võistlusega tohutult ja sain väga palju uusi kontakte,“ rääkis Dydynski, kes tuli Tartu Ülikooli õppima 2014. aastal ISEP-i üliõpilasvahetuse programmi kaudu pooleks aastaks. Tartust vaimustunud noormees jäi siia plaanitust kauemaks ja omandas bakalaureusekraadi järel siin ka magistrikraadi. Praegu on ta Tartu Ülikooli esimese aasta doktorant.
Coimbra Grupi esindaja Tartu Ülikoolis Sirje Üprus tunnustas nii Dydynski sütitavat esinemist Salamanca Ülikooli laval kui ka tema innukust tutvustada Tartu Ülikooli ja Eestit Coimbra Gruppi kuuluvate ülikoolide rektoritele. „Jason oli väga tänulik, et tal oli võimalik esindada meie ülikooli ja Eestit,“ lisas Üprus.
Kolme minuti ettekannete võistluse võitis Turu Ülikooli doktorant Khalil Shahramian, kes rääkis uudsetest hambaimplantaatidest ja nende sobivusest inimese organismiga.
Coimbra Grupi liikmed valisid võistluse eelvoorus 21 osaleja seast välja neli parimat, kes pääsesid finaali. Dydynski ja Shahramiani kõrval võistlesid esikoha nimel Nicola Seitz (Würzburgi Ülikool) ja Konstantina Theofanoupoulou (Barcelona Ülikool). Finalistide ettekandeid hindasid Coimbra Grupi aastakoosolekul osalenud rektorid.
Coimbra Grupp on 1987. aastal asutatud koostöövõrgustik, mis ühendab 39 Euroopa mainekat ja pikaajaliste traditsioonidega teadusülikooli. Tartu Ülikool on võrgustiku liige 2003. aastast.
Lisainfo: Sirje Üprus, Coimbra Grupi esindaja Tartu Ülikoolis, 509 7117, sirje.uprus@ut.ee