Vaba- ja valikained semiootikast ja kultuuriteooriast 2013/2014 kevadsemestril

FLSE.00.158 Zoosemiootika (6 EAP)

Loeng sellest, kuidas loomad suhtlevad ja inimesed neist aru saavad

Vanemteadur Timo Maran; N 12.15-14, Ülikooli 18-232

FLSE.00.226 Ühiskonnateooriad ja semiootika (3 EAP)

Kursuses käsitletakse ühiskonna uurimise erinevaid võimalusi, rõhuasetusega semiootilisele vaatenurgale. Ennekõike püütakse ühiskondlikele probleemidele läheneda võimu mõiste semiootilise konseptualiseerimise kaudu. Siin saavad oluliseks küsimused: kuidas tähistamisprotsessid ja kommunikatsioon toodavad  diskursuseid; 2) kuidas selle kaudu toodetakse ühiskondlikke suhteid; 3) millisel viisil on omavahel suhestatud majandus, poliitika, diskursus jne.

Vanemteadur Andreas Ventsel; T 14.15-16, Ülikooli 18-232

FLSE.00.229 Diskursuse teooriad ja praktikad (3 EAP)

Aine eesmärgiks on anda algteadmised erinevatest diskursuse-teoreetilistest lähenemistest, diskursuse mõiste defineerimise ja teoreetilise kirjeldamise võimalustest. Arendada oskust orienteerumiseks diskursuse analüüsi erinevates teoreetilistes põhisuundades ning selleks kasutatavas oskuskeeles. Kursus käsitleb olulisemaid 20. saj diskursuse-teoreetilisi lähenemisi, nende keskseid autoreid, põhiseisukohti ja põhimõisteid. Võrreldakse diskursuse-teoreetilisi põhimõisteid: diskursuse piir, diskursuse väline, diskursuse materiaalsus, diskursus ja tähendus, diskursuse konstrueerimine jne. Seminarides analüüsitakse iga teoreetilise suuna mõne olulise esindaja tekste.

Vanemteadur Andreas Ventsel; N 16.15 – 18, Jakobi 2-306

FLSE.00.128 Juri Lotman ja Tartu-Moskva koolkond (3 EAP)

Kursus annab tervikliku ülevaate Tartu- Moskva koolkonna semiootika alustest, põhikontseptsioonidest ja uurimisvaldkondadest rõhuga J. Lotmani kultuurisemiootikal.

Dotsent Ülle Pärli; K 12.15-14, Ülikooli 18 - 232

FLSE.00.192 Nime semiootika (3 EAP)

Kursus on pühendatud eelkõige pärisnime, osutava nime vaatlusele, keskendudes sellistele probleemidele, nagu: mütoloogiline mõtlemine ja nime semiootiline sünkretism, identifitseeriva nime tähenduse küsimused, üld-ja pärisnime üleminekud üksteiseks kui semiootilised protsessid, nimetamine kui maailma korrastamine, nimetatud ja anonüümsed tsoonid kultuuris,  nimekasutuse retoorilised aspektid. Teoreetiline osa pakub ülevaadet nime lingvistilistest, semiootilistest, filosoofilistest käsitlustest, seminarides analüüsitakse nimetamise erinevaid praktikaid tänapäeva eesti kultuuris.

Dotsent Ülle Pärli; N 10.15 – 12, Jakobi 2 – 306

FLSE.00.129 Kultuurisemiootika ja kultuuritüpoloogia (6 EAP)

Ülevaatekursus kultuurisemiootika alustest ja suundadest.

Vanemteadur Mihhail Lotman; K 14.15 – 16, Ülikooli 18 - 128

FLSE.00.022 Tõlkesemiootika ja tõlketeooria (3 EAP)

Ainekursus tutvustab tõlkimist kui nähtust nii tavapärases kui ka avaramas semiootilises tähenduses. Pööratakse tähelepanu tõlkimise seostele teiste keeleliste ja semiootiliste nähtustega, käsitletakse intersemiootilist tõlget ning tõlkimise kultuurilist tasandit, arendatakse oskust märgata ja analüüsida eri tüüpi tõlgete universaalseid ja spetsiifilisi tunnusjooni.

Teadur Elin Sütiste; K 10.15 – 12, Jakobi 2 – 306

FLSE.00.111 Vaikimise semiootika (3 EAP)

Kursus tutvustab konkreetsete kultuurinähtuste näitel (budism, taoism, sufism, Bütsantsi ja Vana Venemaa hesühasm, Euroopa romantism jne) vaikimise fenomeni spetsiifikat erinevates traditsioonides, selle fenomeni erinevaid interpreteerimise ja analüüsimise võimalusi ja vahendeid.

Lekor Irina Avramets; T 16.15 – 18, Jakobi 2-306

FLSE.00.139 Iidsed tsivilisatsioonid (3 EAP)

Ülevaatekursus Vana-Rooma kultuuriloost.

Lektor Irina Avramets; N 16.15 – 18, Jakobi 2-305