FLSE.00.137 Sissejuhatus semiootikasse 6 EAP
Õppejõud lektor Silvi Salupere, toimub esmaspäeviti 14-16 (loeng) ja neljapäeviti 12-14 (seminar)
See on ülevaatlik kursus, milles käsitletakse nii semiootika kujunemist teaduseks kui ka antakse selle põhiprobleemide ja -suundade süstemaatiline ülevaade. Teemadest: semioos ja selle komponendid; semioosi dimensioonid: süntaktika, semantika ja pragmaatika; märkide genereerimine ja nende mõistmine. Semiootilist problemaatikat käsitletakse selle seoses teiste humanitaarteaduse valdkondadega.
FLSE.00.138 Sissejuhatus kultuuriteooriasse 6 EAP
Õppejõud vanemteadur Andreas Ventsel, toimub teisipäeviti 12-14 (loeng) ja kolmapäeviti 14-16 (seminar)
Aine annab üldise ülevaate kultuuri teoreetilistest käsitlustest sotsiaal- ja humanitaarteadustes ning nende kujunemisloost, tutvustab erinevate kultuurikäsitluste filosoofilisi ja metodoloogilisi lähtekohti, keskseid mõisteid ja kontseptsioone.
FLSE.00.139 Iidsed tsivilisatsioonid 3 EAP+3EAP
Õppejõud lektor Irina Avramets, toimub neljapäeviti 16-18
Kursuse eesmärgiks on tutvustada konkreetse kultuuri näitel (vanad Vahemere kultuurid) kultuuri erinevaid interpreteerimise ja analüüsimise võimalusi ja vahendeid. Põhirõhk on kultuuril kui dünaamilisel objektil, millest arusaamine on aluseks erinevate kultuuriteooriate mõistmisel.
Kaks semestrit kestva kursuse raames vaadeldakse eeskätt olulisemaid Vana-Egiptuse (sügissemestril) ning Mesopotaamia (sh. Sumeri, Akkadi, Babüloonia, Assüüria, Mitanni - kevadsemestril) kultuuri tahke, nagu mütoloogia, religioon, filosoofia, kirjandus, teadustraditsioonid. Antakse ülevaade ka arhitektuuri, skulptuuri ja maalikunsti ajaloost.
FLSE.00.216 Semiootika alused 3 EAP
Õppejõud vanemteadur Mihhail Lotman, Mari-Liis Madisson, toimub reedeti 12-14
Ülevaade semiootika alustest ja metodoloogiast. See on ülevaatlik kursus, milles käsitletakse nii semiootika kujunemisloo jooni kui ka antakse selle põhiprobleemide süstemaatiline ülevaade. Teemadest: teadmised, teadused,märgid; semioos ja selle komponendid; semioosi dimensioonid: süntaktika,semantika ja pragmaatika; märkide genereerimine ja nende mõistmine; semioos ja kommunikatsioon; semiootika, loogika, keelefilosoofia ja hermeneutika.
Semiootilist problemaatikat käsitletakse selle seoses loogika,lingvistika, keelefilosoofia, hermeneutika,kommunikatsiooniteooria ja kulturoloogia põhimõistetega.
FLSE.00.235 Sissejuhatus meediasemiootikasse 3 EAP
Õppejõud nooremteadur Katre Pärn, toimub esmaspäeviti 16-18
Kursus algab ülevaatega meediasemiootika erinevatele rakendusvaldkondadele ühistest põhiprobleemidest ning meediasemiootika üldsemiootilistest alustest. Vaadeldakse eri rakendusvaldkondi ning valdkonnaspetsiifilisi käsitlusi ja analüüsimudeleid, mida kõrvutatakse lähenemistega teistes distsipliinides. Olulisemad märksõnad: meediakultuur, infoühiskond, meediatekst, visuaalne kommunikatsioon, multimeedia, uus meedia, meediatehnoloogia.
FLSE.00.155 Subkultuuride analüüs 3 EAP
Õppejõud nooremteadur Tiit Remm, toimub teisipäeviti 10-12
Semiootika kui kauakasutatud võti subkultuuride eri üksikaspektide uurimisel võimaldab ka subkultuuride ühtset ja integreeritud analüüsi. Õppeaine üks peamisi eesmärke on näidata, kuidas semiootiline analüüs võimaldab liikuda subkultuuride pindselt kirjelduselt süvakirjeldusele.
FLSE.00.072 Argikultuuri teooriad 3 EAP
Õppejõud doktorant Mari-Liis Madisson, toimub teisipäeviti 12-14
Kursuse jooksul omandab üliõpilane põhiteadmised tänapäevase argikultuuri (peamiselt osaluskultuuri) teooriatest ning uurimisprobleemidest. Läbitakse 3 teemaplokki: I argikultuur ja teooriad; II online kultuur ja (vahendatud) argielu; III osaluskultuur ja alternatiivne kultuur/vastukultuur.
FLSE.00.295 Sissejuhatus muusikasemiootikasse 3 EAP
Õppejõud Kaire Maimets-Volt, toimub reedeti 10-12
Mis on muusika ja mida muusika 'tähendab'? Miks on muusika konkreetsest mõjust/tähendusest kuulajale nii keeruline konkreetselt kõneleda? Kriitiline ülevaade olemasolevatest semiootilistest lähenemistest muusikale. Muusikalised väljendusvahendid. Muusikalise märgi tüpoloogia.Süvamuusika, levimuusika, filmimuusika
FLSE.00.228 Ökoloogiliste süsteemide teooria 6 EAP
Õppejõud vanemteadur Timo Maran, toimub neljapäeviti 12-14
Antakse sissejuhatav ülevaade ökosemiootikast - ökoloogia ja kultuurisemiootika piirialal kujunenud distsipliinist. Selle peamisteks küsimusteks on loodus- ja kultuurikeskkonna interpreteerimine, keskkonnakonflikte tekitavad ja neid tasakaalustavad mehhanismid. Ökosemiootika mõistmiseks antakse ülevaade ökoloogia põhialustest ja näidatakse, kuidas on need ökosemiootika teoorias arendamist leidnud. Eraldi käsitletakse inimese ja keskkonna vastastikust mõju, kultuuri ja ühiskonna sümbioosi kultuuriepohhide ja märgisüsteemide kujunemisel.