Autor:
Tiit Maran

Teeside esitamine konverentsile „Väljasuremise jäljed: liigikadu, solastalgia ja taastumise semiootika“ 5.-7. juuni 2024

Image
Euroopa naarits. Foto: Tiit Maran

Fotol euroopa naarits, autor Tiit Maran

Kuues massiline liikide väljasuremine on üks meie aja suurimaid ökoloogilisi ohte. See mõjutab ka inimühiskondi, vähendades biokultuurilist mitmekesisust ja ökokultuuride vastupanuvõimet. Konverents keskendub väljasuremise kultuurilistele, subjektiivsetele ja semiootilistel tahkudel. Subjektiivne lähenemine väljasuremisele tõstatab küsimuse, kuidas me kogeme väljasuremist ühises elumaailmas või semiosfääris. Käsitleme väljasuremist kui looduskultuuride ja kultuurilis-ökoloogiliste süsteemide lagunemist. Vaatleme loovuurimuslike lähenemisi, mis võimaldavad astuda kultuurilise loovusega vastu keskkonna vaesustumisele.

See vaatenurk tõstatab küsimusi kultuuriliste strateegiate kohta, mis on tõhusad väljasuremisega kohanemisel, ohustatud liikide toetamisel ja traumast ülesaamisel:

  • Kuidas tajutakse väljasuremist subjektiivselt, nii väljasurevate liikide kui ka selle tunnistajaks olevate inimeste poolt?
  • Milliseid kultuuritekstid aitavad tõsta teadlikkust väljasuremisest?
  • Millised praktilised vahendid on meil olemas, et luua looduskultuuris pelgu- ja pühapaiku ning toetada meie ühist habrast maailma?

Konverentsi teeside ettepanekud on oodatud 1. detsembrini 2023 Andrew M. Creighton e-posti aadressile (andrew.mark.creighton@ut.ee). 

Teeside esitamine

Plenaarettekannetega esinevad:

  • David B. Rothenberg (New Jersey Tehnoloogiainstituut, USA)
  • Linda Knight (RMIT Ülikool, Austraalia)
  • Natalie Loveless (Alberta Ülikool, Kanada)

Konverentsi koduleht

Konverentsi korraldab Tartu Ülikooli semiootika osakond koostöös Euroopa Liidu COST projektiga „CA20134 – Traces as Research Agenda for Climate Change, Technology Studies, and Social Justice (TRACTS)“ ja Põhja- ja Baltimaade transdistsiplinaarse loovuurimuse võrgustikuga.

Konverentsi rahastab Eesti Teadusagentuuri grant PRG1504 “Ohustatud liikide tähendused kultuuris: ökoloogia, semiootiline modelleerimine ja retseptsioon”. Konverents on osa Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia ning partnerite poolt korraldatava Loodusloovusfestivali programmist. Festival kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmi ja seda toetab SA Tartu 2024.

Image
Logo
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele

Tartu raekoda, Estonia

Teine Hokkaido-Tartu filosoofia töötuba 19. ja 21. detsembril

talgud

Vikipeedia keeletoimetamistalgud tulevad taas