Teadusfilosoofia konverents toob Pärnusse Põhjamaade ja Euroopa teadlased

Pärnus toimub 21.–24. aprillini 2016 Põhjamaade teadusfilosoofia võrgustiku (Nordic Network for the Philosophy of Science, NNPS) aastakonverents üle viiekümne esinejaga Põhjamaadest, aga ka mujalt Euroopast ja maailmast.

Temaatiliselt hõlmavad ettekanded nii klassikalisi teadusfilosoofia teemasid nagu põhjuslikkus, teaduslik realism, mudelite konstrueerimine kui ka eriteaduste filosoofia küsimusi bioloogia- ja meditsiinifilosoofias ja teistes teadusvaldkondades, käsitlemisele tulevad teadusajaloo ja teaduspoliitika filosoofilised aspektid, teaduse koht maailmavaates.

Peaesinejatena astuvad üles professor Hanne Andersen Kopenhaageni ülikoolist Taanist, professor John Dupré Exeteri ülikoolist Suurbritanniast ja professor Mikael Karlsson Islandi ülikoolist. Anderseni ettekanne keskendub tänapäeva valdkondadeülese teaduse kollektiivsele iseloomule.

Dupré käsitleb bioloogiliste liikide määratlemise probleeme protsessuaalse ontoloogia rakendamisel substantsiaalse asemel. Karlssoni ettekandes vaadeldakse teaduse metodoloogias olulist rolli mängivat tuletamise mõistet.

Põhjamaade teadusfilosoofia võrgustiku aastakonverentsi traditsioon sai alguse Uppsala ülikoolis 2013. aastal, konverentsi on võõrustanud ka Lundi ja Helsingi ülikool. Käesoleval aastal osaleb esmakordselt Island.

Formaadilt sarnaneb konverents töötoale, kus igale ettekandele järgneb retsensendi kommentaar ja diskussioon. Võrgustikus on algusest peale pandud rõhku noorte teadusfilosoofide kaasamisele ja neile esinemisvõimaluse andmisele.

Kuulama tulla soovijail palume registreeruda e-kirja teel aadressil nnps2016@ut.ee
Konverentsi korraldab TÜ teadusfilosoofia õppetool. Täpsem info konverentsi veebist.

Endla Lõhkivi, teadusfilosoofia dotsent
tel 737 5314, 737 5315