Tartu Ülikoolis tähistatakse Juri Lotmani sajandat sünniaastapäeva

Esmaspäeval, 28. veebruaril möödub 100 aastat maailmakuulsa semiootiku, kirjandus- ja kultuuriteadlase Juri Lotmani sünnist. Selle tähistamiseks peetava juubeliaasta keskmes on 25.–28. veebruaril Tallinnas ja Tartus toimuv rahvusvaheline kongress. Aasta jooksul toimub üritusi nii Eestis kui ka välismaal.

Juri Lotman oli üks 20. sajandi mõjukamaid Eesti teadlasi. Ta oli rahvusvaheliselt tunnustatud semiootik ja kirjandusteadlane, kes töötas Tartu Ülikoolis pea 40 aastat. Juri Lotmani rajatud Tartu-Moskva semiootikakoolkond kujundas märkimisväärselt kogu maailma humanitaarteadusi.

Lotmani sajanda sünniaastapäeva meeldejäävaks ja vääriliseks tähistamiseks on jõud ühendanud Eesti Semiootika Selts, Tallinna Ülikool ja Tartu Ülikool. UNESCO on valinud selle tähtpäeva oma 2022. aasta juubelite programmi.

Juubeliaasta tähtsündmus on 25.–28. veebruarini Tallinnas ja Tartus toimuv rahvusvaheline kongress „Juri Lotmani semiosfäär“. Kongressi peaesinejad on Aleida Assmann Konstanzi Ülikoolist, Jan Assmann Heidelbergi Ülikoolist, Mieke Bal Amsterdami Ülikooli kultuurianalüüsi koolist, Boris Gasparov Columbia Ülikoolist New Yorgis, Juri Tsivian Chicago Ülikoolist ja Boriss Uspenski Venemaa Riikliku Teadusülikooli kõrgemast majanduskoolist.

Eesti Rahva Muuseumis on 4. veebruarist 20. aprillini avatud näitus „Rännak Lotmani semiosfääris“, mis on pühendatud Lotmani elule ja teadustööle. Seejärel rändab näitus Euroopasse, muu hulgas Peterburi, Pariisi ja Thessaloníkisse. Veebruari lõpus avatakse veel kaks näitust: Tartu Ülikooli raamatukogus „Juri Lotman – Tartu Ülikooli professor“ ja Tallinna Ülikooli Mare majas „Saatus ja ajastu: Juri Lotman“.

Juubeliaasta kavaga saab tutvuda veebilehel http://jurilotman.ee/sundmused/.

Üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Rahvusvahelisel kontserdil Linnujämmil esinevad Tartu Lodjakojas üle-euroopalised rahvuslinnud, muusikud ja luuletajad

Üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Linnupesade sari: botaanikaaia tiigi helid toob kuuldele David Rothenberg

European mink

Millised on kuuenda väljasuremislaine tahud?