Autor:
Katre Pärn

Professor Gobus Marais külalisloeng „Koosluues Vredeforti kraatrit: uus-materialism, biosemiootika ja episteemiline tõlge“

Semiootika osakond kutsub 27. novembril, kolmapäeval, kell 16.15 professor Gobus Marais külalisloengule „Koosluues Vredeforti kraatrit: uus-materialism, biosemiootika ja episteemiline tõlge“. Loeng toimub Jakobi 2-306. Marais on lingvistika ja keelte praktika osakonna professor Bloemfonteini Vabas Ülikoolis Lõuna-Aafrikas. Tema loeng kuulub traditsioonilisse Jakob von Uexkülli loengusarja. Loeng on inglise keeles.

Image
Gobus Marais
Gobus Marais (autor: Erakogu)

Loengust
Kui teadmiste loomine on iseenesest tõlkeprotsess, peavad tõlketeadlased olema võimelised seda protsessi ja selle tõlgitavust (Blumczynski, 2023; Robinson, 2017) ka arvesse võtma. Umberto Eco (1997) kirjeldab oma teoses „Kant ja nokkloom“ („Kant and the Platypus: Essays on Language and Cognition“) muljetavaldavalt protsessi, kuidas esimesed eurooplaste rühmad, kes Austraaliasse purjetasid, konstrueerisid oma teadmised nokklooma kohta. Samuti on Bruno Latour (1992) kirjutanud tähelepanuväärseid tekste igapäevaste artefaktide, nagu näiteks uksed, sotsiaalsest rollist. Biosemiotilist ja filosoofilist vaatepunkti ühendades viitab John Deely (2009; 2014), et teadmised moodustuvad reaalsuse ja organismi omavahelisest seotusest ning Jakob von Uexküll (1926; 2010) viitab funktsiooniringile, läbi mille organism keskkonnaga suhestub. Sellist seondumise teemat käsitlevad ka uued materialistid nagu Karen Barad (2007), et argumenteerida reaalsuse, vaatamise ja vaatleja vahelise suhte lahutamatuse üle teadmiste loomise protsessis. Tõlketeadustes arvestab Robinson (2017) aju sotsio-neuroloogilist rolli teadmiste loomisel ning Bennett (2007; 2023) on teinud fundamentaalse töö määratledes „teadmiste tõlke“ või episteemilise tõlke parameetreid.

Lisainfo leiab ingliskeelselt kodulehelt.

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Collage of different headlines

Filosoofia praktikas: Venemaa-Ukraina sõja erinumber pälvib ülemaailmset kajastust

Tiksu advendikalender

Ülikooli maskott Tiksu kutsub jõuluootust nautima – valminud on Tiksu jõulukalender

talgud

Vikipeedia keeletoimetamistalgud tulevad taas