Autor:
David from Pixabay

Millised on kuuenda väljasuremislaine tahud?

5.–7. juunil Tartu Ülikooli Oecologicumis (J. Liivi 2, Tartu) peetaval rahvusvahelisel konverentsil „Väljasuremise jäljed: liigikadu, solastalgia ja taastumise semiootika“ käsitletakse elurikkuse kadumist ja arutletakse, millised kultuurilised, subjektiivsed ja semiootilised meetodid aitavad meil liikide väljasuremist paremini mõista. Konverentsile saab registreeruda 23. maini.

Konverentsi ühe peaesineja, Melbourne'i Kuningliku Tehnoloogiainstituudi teadlase, kunstniku Linda Knighti sõnul väheneb elurikkus tohutu kiirusega. „Varsti võib juhtuda, et ainuke viis elusloodust kogeda on üksnes videote abil. Et sellise ökoloogilise allakäiguga võidelda, on praegu ülioluline aeg kriitilisteks aruteludeks ja strateegiate väljatöötamiseks,“ ütles ta.

Linda Knight peab ettekande „Mapping the Multispecies Cosmopolitics of Extinction“ („Ülevaade väljasuremise paljuliigilisest levialast“) ja konverentsi teine peaesineja on David B. Rothenberg New Jersey Tehnoloogiainstituudist ettekandega „Sonic Species Memory. Extinction in a world beyond mechanical reproduction“ („Loomariigi helijälg. Kui välja surrakse häält talletamata“). Lisaks kuuleb konverentsil sisukaid ettekandeid paljudelt eri riikide semiootikutelt, filosoofia- ja kirjandusteadlastelt. Ettekannetes ja aruteludes uuritakse väljasuremise emotsionaalseid, sotsiaalseid ja poliitilisi külgi ning liikide kadumise kujutamise viise kirjanduses ja kunstis.

Tutvu konverentsi täpsema ajakavaga.

Registreeruda saab 23. maini.

Soovi korral saab registreeruda ka üksikutele konverentsipäevadele. Konverents on kõigile tasuta.

Konverentsi seltskondlikuma osa moodustab kahe dokumentaalfilmi linastus Elektriteatris koos aruteluga. 6. juunil saab vaadata Oscari filmiauhinnale nomineeritud filmi „Kõik, mis hingab“, millele järgneb ingliskeelne arutelu, ja 7. juunil näidatakse linateost „Vara küps“ koos eestikeelse aruteluga. Lisaks võib käia kunstinäitusel „Teadmata“ TÜ loodusmuuseumis ja vaadata näitust „Ellujäämise poeetika“ Jakobi 2 õppehoone trepigaleriis. Konverentsi lõpetab David B. Rothenbergi muusikaline etteaste TÜ botaanikaaias 7. juunil kell 21.00.

Konverentsi rahastatakse Eesti Teadusagentuuri uurimisgrandist PRG1504 „Ohustatud liikide tähendused kultuuris: ökoloogia, semiootiline modelleerimine ja retseptsioon“. Konverents on osa TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia ning koostööpartnerite korraldatavast Loodusloovusfestivalist, mis kuulub omakorda Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmi.

Konverentsi korraldab TÜ semiootika osakond Euroopa teadus- ja tehnikaalase koostöövõrgustiku projekti „CA20134, Traces as Research Agenda for Climate Change, Technology Studies, and Social Justice (TRACTS)“ raames ning koostöös Põhja- ja Baltimaade erialadeülese teadusloomevõrgustikuga.

Konverentsi koduleht

Image
Organizers logos

 

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Mitmekesisuse nädal

Esimest korda tähistavad kuus Eesti ülikooli mitmekesisuse nädalat üheskoos