In memoriam prof. emer. Leonid Stolovitš


Mul on väga kurb meel teatada, et eile õhtul lahkus meie hea kolleeg emeriitprofessor Leonid Stolovitš.

Leonid Stolovitš sündis 22.juulil 1929 Leningradis. Ta lõpetas 1952. aastal Leningradi ülikooli ning töötas alates 1953. aastast Tartu Ülikoolis. 1955. aastal kaitses ta Leningradi ülikoolis kandidaadiväitekirja filosoofias teemal "Kunsti esteetilise loomuse mõningaid probleeme", 1965. aastal doktoriväitekirja teemal "Ilusa probleem ja ühiskondlik ideaal". Ta oli filosoofiadoktor aastast 1966, professor aastast 1967 ning emeriitprofessor aastast 1994. Ta oli kuni elu lõpuni vaimselt ärgas ja teaduslikult produktiivne. Ta oli filosoofia osakonna sihtfinantseeritava teema "Relativismi ja pluralismi kriitiline käsitlus tõe ja teadmise, normide ja vääruste suhtes" täitja, avaldades igal aastal keskmiselt 5-6 artiklit. Veel eelmisel suvel saatis ta Filosoofia maailmakongressile oma ettekande teesid, sõita ta sinna ise enam ei jõudnud. Selle aasta sünnipäevaks valmis viimane raamat.

Leonid Stolovitš oli rahvusvaheliselt tuntud filosoof ja esteetik, kelle teoseid on tõlgitud paljudesse keeltesse (saksa, hiina jt). Ta on uurinud esteetika ajalugu ja teooriat ning esteetilist kasvatust, avaldanud terve rea raamatuid esteetika ja aksioloogia filosoofilistest probleemidest.

1980. aastail uuris Stolovitš Tartu ülikooli kunagise Kanti-arhiivi (nn Tartu Kantiana) ajalugu. 1895. aastal anti arhiiv Kanti teoste akadeemilise väljaande tarbeks Saksamaale ning jäigi sinna. Stolovitš avastas arhiivi Berliinist, mis viis selle tagastamiseni Tartusse 1995. aastal.

1990. aastaist tegeles Stolovitš vene filosoofia ajaloo ning üldfilosoofiliste probleemidega nagu tarkuse ja teadmise, dialoogi ja dialektika suhe üldinimlike väärtustega. Tema üks hilisemaid raamatuid annab ülevaate pluralismi käsitlustest filosoofias. Temalt pärineb ka "süsteemse pluralismi" mõiste.

Prof. Stolovitš oli ka luuletaja ja esseist. Tal oli väga hea huumorimeel ning ta on kogunud ja avaldanud juudi nalju.

Elulooraamatust "Kohtumised elu radadel" saab lugeda tema lugu sellest, kuidas ta Eestisse tuli.
http://eja.pri.ee/stories/Stolovitsh_est.pdf

Kurbuse ja sügava austusega,
Margit Sutrop

Filosoofiateaduskonna dekaan,
praktilise filosoofia professor