Autor:
Photo: Aaron James Wendland

Kas vaenlase tapmine saab olla eetiline? Oxfordi Ülikooli professor Jeff McMahan peab avaliku loengu õiglasest sõjast ja eetilistest dilemmadest sõjalises konfliktis

5. septembril peab maailma üks tuntumaid moraalifilosoofe, Oxfordi Ülikooli professor Jeff McMahan avaliku loengu tapmise eetikast ja õiglase sõja teooriast. Lisaks loengule esitletakse üritusel filosoofiaajakirja Studia Philosophica Estonica erinumbrit, milles keskendutakse Venemaa sõjale Ukrainas. Loeng ja esitlus toimuvad kella 16–18 Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis.

Traditsioonilises õiglase sõja teoorias eristatakse sõja alustamise eetikat (jus ad bellum) ja sõjas käitumise eetikat (jus in bello). Selle järgi peetakse Ukraina kaitsetegevust Venemaa vastu õiglaseks, kuid samas viitab teooria ka sellele, et mõlema poole võitlejad võivad olla õigustatud sihtmärgid, kui järgitakse sõjapidamise reegleid.

Loengus „Õiglane sõda ja tapmise eetika: Venemaa-Ukraina konflikti analüüs“ vaidlustab professor McMahan selle eristuse ja pakub välja uue vaatenurga, mis seab kahtluse alla, kas Venemaa sõjategevus Ukrainas on üldse moraalselt lubatav. Ta käsitleb eetilist mõju Ukraina kaitsestrateegiatele, eelkõige vajadust vältida sõjategevuse laienemist tuumakonfliktiks. McMahan vaatleb ka tsiviilisikute moraalset vastutust sõja ajal, keskendudes Venemaa tsiviilisikute kohtlemise eetikale käimasolevas konfliktis.

Ajakava

  • Avasõnad
    • ajakirja erinumbri toimetaja, Londoni King’s College’i avaliku filosoofia visiooniteadur Aaron James Wendland
    • Riigikogu liige, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja ja praktilise filosoofia professor Margit Sutrop
    • Ukraina suursaadik Eestis Maksõm Kononenko
  • Professor Jeff McMahani loeng, järgneb küsimuste ja vastuste voor

Jeff McMahan on Oxfordi Ülikooli moraalifilosoofia professor, kes käsitleb oma teedrajavas teadustöös eutanaasiat, aborti, lapsetapmist, enesekaitset ja õiglase sõja teooriat. Ta on kirjutanud mõjukaid teoseid, näiteks „The Ethics of Killing“ ja „Killing in War“, ning teinud kaastööd tuntud väljaannetele, nagu New York Times, New Yorker ja Washington Post. Muu hulgas on ta pälvinud Rhodesi, MacArthuri ja Guggenheimi stipendiumi. Praegu töötab McMahan mitme raamatu kallal Oxfordi Ülikooli kirjastusele ja toimetab oma mentori Derek Parfiti pärandit käsitlevat sarja.

Loe lähemalt ajakirja Studia Philosophica Estonica erinumbrist „Reflections on the Russia-Ukraine War“
 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Inimesed aias, istumas murul, taamal kasvuhoone

Ökosemiootikud algatavad Ülejõe, Kvissentali ja Raadi kohalugude kogumise

Juho Kaarlo Sakari Lindholm kaitseb doktoritööd „Knowledge and Practice. A Criticism of the Concept of Knowledge“

28. novembril kell 12.15 kaitseb Juho Kaarlo Sakari Lindholm filosoofia erialal doktoritööd „Knowledge and Practice. A Criticism of the Concept of Knowledge” („Teadmine ja praktika. Teadmise mõiste kriitika”).

Sergei Sazonov kaitseb doktoritööd „The Entrepreneurial Theory of Ownership“

22. novembril kell 16.00 kaitseb Sergei Sazonov filosoofia erialal doktoritööd „The Entrepreneurial Theory of Ownership” („Ettevõtluslik omanditeooria”).