Kaks uut teadurit filosoofia osakonnas

Claudio Ternullo on alates 1. septembris 2019 teoreetilise filosoofia teadur filosoofia osakonnas.

Ta kaitses oma doktorikraadi filosoofias Liverpooli Ülikoolis aastal 2012. Järgnevalt oli ta järeldoktorantuuris Kurt Gödeli matemaatilise loogika uurimiskeskuses Viini Ülikooli juures. Ternullo uurimistöö on seni keskendunud matemaatika filosoofiale, eelkõige just matemaatilisele platonismile, uutele aksioomidele, hulgateoreetilisele multiversile ja põhjendamise probleemile. Ta on ühtlasi teinud uurimistööd antiikfilosoofias, keskendudes platonismile ning plaatonlikule traditsioonile keskajal.

Tartus on tema ülesandeks jätkata oma uurmistööga nendel teemadel ning samuti võtta osa teoreetilise filosoofia õppetooli õppetööst. Ta on avadanud mitmeid artikleid ning kirjutanud koos kaasautorite Carolin Antose, Sy-David Friedmani ja Radek Honzikuga raamatu The Hyperuniverse Project and Maximality (Birkhäuser, Basel, 2018).

Rohkem infot Claudio töö kohta leiab tema kodulehelt.

Professuuri toetab Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA, finantseerib Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond


James S. Pearson alustab teadurina praktilise filosoofia õppetooli juures. James tuleb Tartusse Leideni Ülikoolist, kus ta on olnud filosoofia lektor aastast 2017. Ta kaitses oma doktorikraadi Leideni Ülikooli aastal 2018, tema töö teemaks oli Nietzsche konflikti mõiste (Kampf). Töö eesmärgiks oli kriitiliselt hinnata Nietzsche väidet, et sotsiaalne ja psühholoogiline konflikt on paratamatult vajalikud inimõitsengu jaoks.

Lisaks oma uurimistööle Nietzsche kohta, James on samuti publitseerinud lahkarvamuste teemal kaasegses demokraatlikus teoorias. Tartus hakkab ta analüüsima poliitilise välistamise mõistet, hinnates kriitiliselt seda ideed (mida kaitsevad mitmed teoreetikud) et välistavad protsessid (nt ranged rändekvoodid) on kuidagi paratamatult seotud iga poliitilise ühendusega. Ta oli toimetajaks koos Herman Siemensiga raamatule Conflict and Contest in Nietzsche’s Philosophy (Bloomsbury, 2018), ning on avaldanud mitmeid artikleid konflikti teemal (sellistes ajakirjades nagu The Canadian Journal of Philosophy, Inquiry, ja Social Theory and Practice).

Rahastuse andis Euroopa Regionaalarengu Fond ning Mobilitas Pluss programm (MOBJD403)