15. oktoobril kohtusid vestlusõhtul ”Loovus ja kultuuri kulg” Tartu Ülikooli vabade kunstide professor Hasso Krull ja väliseesti professor Jaan Valsiner, arutades üheskoos moderaator professor Kalevi Kulliga kultuuri tuleviku üle.
Tuleviku üle mõtlemine on murranguliste ja segaste aegade märgiks. Kas humanitaaril on sobivaid töövahendeid, et kultuuri arengut ette näha? Ja kuidas üldse mõelda tulevikust, mille kättejõudmine paratamatult muudab ka mõtlemise keelt, konteksti ja lähtekohti? Mis suunas on muutumas meie tänane kultuur, haridus ja avalik mõtteruum digitaliseerumise, keskkonnakriisi ja ärihuvide kokkupõrkekursil? Kas loovusel on sellises maailmas kohta või ehk just loovus võimaldabki segastesse aegadesse selgust tuua. Või ei olegi nii palju uut ning kultuur kordab ikka oma tsüklilisi mustreid ja müütilisi narratiive. Kuidas näha episteemi serva taha?
Hasso Krull on laialdaselt tuntud ja eri valdkondades aktiivne intellektuaal, kellelt on ilmunud üle 15 originaalluulekogu, hulganisti esseekogumikke ja lastekirjandust. Selle kõrval on ta tuntud ka ilukirjanduse ja filosoofilise kirjanduse tõlkijana ning aktiivse kirjanduskriitikuna, samuti on ta kirjutanud ooperilibretosid ja teinud koostööd mitme heliloojaga. Hasso Krull on pikka aega õpetanud Eesti Humanitaarinstituudi kultuuriteooria õppetoolis ning nüüdseks pühendunud tööle vabakutselisena. Sel õppeaastal on ta ametis Tartu Ülikooli vabade kunstide professorina ning tema loengukursus "Tuleviku jumalad: ontoloogiline sõda ja häälestumise kunst" keskendub tulevikuühiskonna mõtestamisele.
Jaan Valsiner on maailma üks juhtivamaid kultuuripsühholooge, kes on oma uurimistöös sidunud psühholoogia ja semiootika ning on aidanud tutvustada Eesti teadust maailmas. Jaan Valsiner on muu hulgas töötanud psühholoogiaprofessorina Ameerika Ühendriikides Clarki Ülikoolis ja praegu on ta kultuuripsühholoogia professor Taanis Aalborgi Ülikoolis. Sel õppeaastal on Jaan Valsiner Tartu Ülikooli väliseesti külalisprofessor filosoofia ja semiootika instituudi juures.
Vestlust modereeris biosemiootika professor Kalevi Kull.
Vestlusõhtu leidis aset reedel, 15. oktoobril kell 16.00 Ülikooli kohvikus. Üritusel oli 30 kohta, osalemiseks tuli eelnevalt registreerida.
Lisateave:
Ene Paldre, kultuuriteaduste instituut, vabadkunstid@ut.ee
Elli Marie Tragel, filosoofia ja semiootika instituut, 737 5954, tartusemiotics@ut.ee