Henrik Sova doktoritöö kaitsmine 27. jaanuaril

Pildil on Henrik Sova.

Kolmapäeval 27. jaanuaril kell 10.15 kaitseb Henrik Sova filosoofia erialal doktoritööd „The Structure of a Consistent Global Pragmatism“ („Globaalse pragmatismi loogiliselt kooskõlaline struktuur“). Töö juhendajad on professor Bruno Mölder (TÜ), professor Daniel Cohnitz (Utrechti Ülikool ja vanemteadur Juhani Yli-Vakkuri (Austraalia Katoliiklik Ülikool) ning oponent on professor Max Kölbel (Viini Ülikool).


Kokkuvõte

Pragmatism on tähendusteoreetiline vaade, mille järgi lausete tähendus ja tõesus tuleneb sellest, kuidas keelekõnelejate kogukond kasutab keelt eesmärkide saavutamiseks. Sellega vastanduvad pragmatistid representatsionistlikule arusaamale, et keel mingis mõttes esitab objektiivset reaalsust. Globaalne pragmatism on nüüdisaegne pragmatismi vool, mis lükkab representatsionistliku vaate tagasi kogu tähendusliku keelemängu ulatuses. Globaalseteks pragmatistideks võib pidada selliseid filosoofe nagu Ludwig Wittgenstein, Richard Rorty, Robert Brandom ja Huw Price.

Väitekirjas põhjendan globaalse pragmatismi struktuuri, milles oleks võimalik kooskõlaliselt representatsionismist loobuda. Globaalsed pragmatistid peaksid esmalt tunnistama, et keelt kasutavad kogukonnad mängivad semantiliselt vähemalt kahte liiki keelemänge. Ühtedes mängudes näitab tõene väide justkui seda, kuidas asjad maailmas inimestest sõltumata on. Niiviisi representatsionistlikult võiks tõlgendada näiteks väiteid meid ümbritsevate igapäevaste asjade koha. Lisaks sellele on aga ka keelemängud, kus rakendub pragmatistlik tähendusteooria. Nendes mängudes tähendab väite tõesus näiteks seda, et see klapib kogukonnas omaksvõetud õigustusmustriga. Sellised mitte-representatsionistlikud diskursused on näiteks eetika, esteetika, matemaatika, mitmed keelemängud humanitaarteadustes.

Niiviisi kaheks jaotunud semantika kontekstis saavad globaalsed pragmatistid kooskõlaliselt postuleerida, et metasemantika ei ole representatsionistlik ja sellele rakendub ainult pragmatistlik tähendusteooria. See tähendab, et semantilised laused ise – laused, mis sisaldavad mõnda semantilist terminit, nt „väide, et kohvitass on laual, on representatsionistlikult tõene” – saavad olla tõesed või väärad ainult pragmatistlikus mõttes. Nii tühistavad pragmatistid representatsionismi metasemantilisel tasandil.

Huvilised saavad kaitsmisel osaleda Zoomi vahendusel.