Esmaspäeval, 26. mail 2025 kell 16.15 peab filosoofia emeriitprofessor Bengt Molander (Norra Teaduste ja Tehnoloogia Ülikool) avatud kollokviumi. Oma ettekandes käsitleb Molander teadmiste alternatiivseid vorme, mida tavapärases epistemoloogias sageli eiratakse. Ettekanne toimub inglise keeles Jakobi 2 õppehoones ruumis 336.
„Knowing Our Ways About – With and Without Language“ („Teadmise radadel - keelega ja ilma“ )
Lühitutvustus
Tavapärane epistemoloogia keskendub liigagi palju niinimetatud propositsoonilisele ehk väitelisele teadmisele. Minu uurimisfookus ja käesoleva ettekande teema on aga nn „praktilised“ teadmise vormid: kuidas, vaiketeadmine – kõik need teadmised, mis avalduvad inimeste tegutsemises ja osalemises erinevates inimpraktikates. Tutvustan üldist käsitlusviisi, mis ei erista rangelt „teoreetilist“ ja „praktilist“ teadmist – ehkki mõnikord võib selline eristus olla kasulik. Keskne mõiste on „meie orienteerumisoskus maailmas / teadmiste teke, nii keelega kui ka ilma". („Knowing Our Ways About – With and Without Language“).
Tuginen eelkõige Ameerika pragmatismi ideedele – eriti William Jamesi ja John Dewey mõtetele – ning Wittgensteini hilisloomingule. Olulist rolli on mänginud ka Gilbert Ryle’i klassikaline käsitlus „kuidas teadmiste“ teemal.
Kollokvium on osa Susimetsa Philosophicumi residentuuriprogrammist, mille raames tutvustavad residentuuris osalejad oma uurimisprojektide tulemusi. Kollokviumi korraldajad on Tartu Ülikooli filosoofia osakond ning eetikakeskus. Kollokviumi toetab MTÜ Prof. Dr. Theda Rehbocki Susimetsa Philosophicum.