Autor:
Andres Tennus

Tartu Ülikooli rektoriks valiti professor Toomas Asser

Täna, 20. aprillil valis 292-liikmeline valimiskogu 168 häälega Tartu Ülikooli rektoriks neurokirurgia professori Toomas Asseri. Valimiskogusse kuulusid Tartu Ülikooli nõukogu, senati, valdkondade nõukogude ja üliõpilasesinduse liikmed ning professorid. 

Image
Tartu Ülikooli rektori kandidaadid

Tartu Ülikooli aulas toimunud valimiskoosolekul jagati valimiskogu liikmetele esimeses voorus välja 240 hääletussedelit, millest kõik jõudsid hääletuskasti. Esimeses voorus hääletas professor Toomas Asseri poolt 117 ja tema vastaskandidaatide, makroökonoomika professori Raul Eametsa poolt 71 ning bioinformaatika professori Jaak Vilo poolt 52 valimiskogu liiget. Rikutud ega märgistamata sedeleid ei olnud. 

Teises voorus jagati välja 237 hääletussedelit, millest jõudis hääletuskasti 236 sedelit. Teises voorus hääletas Toomas Asseri poolt 168 ja Raul Eametsa poolt 68 valimiskogu liiget. Rikutud ega märgistamata sedeleid ei olnud. 

Professor Toomas Asser ütles enne valimiskoosoleku algust peetud lühikeses sõnavõtus, et ühiskond ja teadusmaailm on pidevas muutumises ning ülikool peab kasutama oma intellektuaalset võimekust, et neid muutusi eest vedada. „Luban rektorina töötada selle nimel, et kõikidele kolleegidele ja üliõpilastele oleks tagatud toetav töö- ja õpikeskkond, karjäärivõimalused ja väärikas sissetulek, et oleks kindlustatud eestikeelne järelkasv kõigil riigi ja ülikooli jaoks olulistel erialadel, et saavutaksime läbimurde ülikooli ettevõtluskoostöös ja ülikooli osalusega uusettevõtluses, et alus- ja rakendusteaduste rahastamine oleks tasakaalus ning kõrgharidust rahastataks tegeliku vajaduse järgi,“ rääkis Asser. 

Toomas Asser on sündinud 14. juulil 1954 ja lõpetanud 1979. aastal Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonna. Meditsiiniteaduste kandidaadi kraadi kaitses ta 1987. aastal Moskvas N. Burdenko neurokirurgia instituudis teemal „Aju verevoolu regulatsiooni küsimused ja stereotaktilised operatsioonid originaalse termokauteri kasutamisega“. Alates 1995. aastast on Toomas Asser Tartu Ülikooli neurokirurgia professor ja alates 2018. aastast ülikooli rektor. 

Täna valitud rektor astub ametisse 1. augustil 2023. 

Tartu Ülikooli peahoone

JÄRELVAADATAV: Valimiskogu valis täna Tartu Ülikoolile rektorit

Pärimusmuusika Ait

Rektorikandidaadid kohtuvad humanitaarteaduste valdkonnaga

peahoone

Tartu Ülikooli rektoriks kandideerivad Toomas Asser, Raul Eamets ja Jaak Vilo